fot. flickr.com

Warmińsko-mazurskie: W gospodarstwie w Klewkach wykryto ognisko ASF

W gospodarstwie rolnym w Klewkach w gminie Purda stwierdzono występowanie Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) – podał warmińsko-mazurski wojewódzki lekarz weterynarii. To siódme w tym roku w regionie ognisko tej choroby u trzody.

Jak wynika z opublikowanego dziś komunikatu, obecność ASF stwierdzono w gospodarstwie liczącym 151 sztuk świń, zlokalizowanym w miejscowości Klewki, w gminie Purda w powiecie olsztyńskim.

Służby weterynaryjne podały, że sprawozdanie z badań wykonanych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym-Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach dotyczące próbek pobranych od świń z tego gospodarstwa otrzymano 25 sierpnia. W badanych próbkach stwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa ASFV. W gospodarstwie wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

Z kolei gmina Purda poinformowała na swojej stronie internetowej, że likwidacja stada rozpocznie się w środę. Przypomniała, że wirus nie jest groźny dla człowieka, a zagrożenie dotyczy hodowli świń, nawet pojedynczych sztuk.

„Wokół miejsca zakażenia zostaną utworzone dwie strefy – jedna w promieniu 3 km od ogniska (strefa zapowietrzona), druga 7 km od pierwszej (strefa zagrożenia)” – podano w komunikacie.

To siódme tegoroczne ognisko ASF u trzody na Warmii i Mazurach. Poprzednie wykryto w dwóch gospodarstwach w Rusi w gminie Stawiguda, a wcześniej w Bukwałdzie koło Dywit, we wsi Marchewki w gminie Prostki, w Sarnowie w gminie Lidzbark Warmiński oraz w Olecku.

Od początku roku w regionie stwierdzono również ponad 1100 przypadków ASF u dzików.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl