Lipcowe posiedzenie PE bez debaty o Polsce

Parlament Europejski nie będzie debatować o sytuacji w Polsce na lipcowym posiedzeniu. Taką decyzję podjęli dziś liderzy frakcji politycznych – poinformował rzecznik PE.

Debata o Polsce była planowana na 5 lipca. Dzień później europosłowie mieli przyjąć rezolucję na ten temat.

Według nieoficjalnych informacji zmiana porządku obrad jest związana z zawirowaniami po brytyjskim referendum, w którym większość opowiedziała się za wystąpieniem z UE.

Europoseł PiS-u Karol Karski odnosząc się do decyzji liderów frakcji w PE, powiedział, że to krok w dobrym kierunku.

Unia Europejska nie chce pogłębiać sporów, które mają obecnie miejsce. Można powiedzieć, że jest to krok w dobrym kierunku. Tego typu arogancja, która prowadziła do mieszania się w wewnętrzne sprawy państw członkowskich, spowodowała m.in. wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE. Państwa europejskie nie chcą być pouczane przez Brukselę, poza tymi, które same mieszają się w sprawy innych państw. Nie chcą same w stosunku do siebie, aby podejmowane były tego typu działania. Myślę, że przyszło jakieś otrzeźwienie ze strony frakcji chadeków, socjalistów i liberałów, które do tej pory forsowały te sprawy – ocenił europoseł Karol Karski.

W Polsce od końca listopada ubiegłego roku trwa kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego. Komisja Europejska na wniosek PO wszczęła wobec naszego kraju procedurę kontroli praworządności.

RIRM

drukuj