fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] M. Wójcik: Wreszcie do Polski zapukała sprawiedliwość

Temida, kobieta z przepaską, wagą oraz mieczem, powinna być symbolem działania pracowników sądu – mówił w środę na antenie Telewizji Trwam Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości. Gościem „Rozmów niedokończonych” był także Sebastian Kaleta, zastępca przewodniczącego komisji weryfikacyjnej.

Ministerstwo Sprawiedliwości od początku rządów Prawa i Sprawiedliwości mierzy się z wieloma reformami, które nie raz wywołały duże poruszenie wśród opozycji oraz społeczeństwa. Dzisiaj przedstawiciele tego resortu mówią, że do Polski „zapukała sprawiedliwość”.

Jak wskazał Michał Wójcik, ważnym krokiem w pracy nad polskim systemem sprawiedliwości było przyjęcie w marcu 2016 r. ustawy, zgodnie z którą połączono funkcję ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego.

– W 2010 r., kiedy rządziła PO oraz PSL, przeforsowano zmianę polegającą na tym, że rozłączono funkcje ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. To był błąd. Zwracał na to uwagę śp. prof. Lech Kaczyński, który mówił, że taki ruch spowoduje różnego rodzaju patologie. Prezydent miał rację, ponieważ to, do czego później doszło, łączy się z kwestią warszawskiej reprywatyzacji – powiedział Michał Wójcik.

Przestępczość transgraniczna – nie dotykano tego przez wiele lat – dodał.

-Nie przygotowano wcześniej ustawy, zgodnie z którą określanoby, co robić w momencie, kiedy wpływają wnioski w sprawach transgranicznych. Porwano dziecko czy jest jakaś sprawa opiekuńcza – co robić i kto ma się czym zajmować? My dopiero przygotowaliśmy tę ustawę i wprowadziliśmy nowe sądy specjalistyczne – tłumaczył wiceminister.

Polityk wskazał, że 90 proc. spraw związanych z przestępczością transgraniczną jest rozwiązywanych w przeciągu 7 tygodni.

Sebastian Kaleta stwierdził, że „warszawska reprywatyzacja jest soczewką do pokazania patologii, w jakich funkcjonował wymiar sprawiedliwości w Polsce za rządów PO-PSL”.

– Komisja weryfikacyjna stara się przywracać mieszkańcom Warszawy sprawiedliwość. Niestety, mimo że dzisiaj patologię reprywatyzacyjną krytykują prawie wszyscy i nikt jej nie broni, to jednak warszawski ratusz bardzo broni się przed tym, aby pomóc mieszkańcom Warszawy – mówił.

Zastępca przewodniczącego komisji weryfikacyjnej wskazał także, że „minister Zbigniew Ziobro wprowadził do polskiego prawa wiele narzędzi, które zastosowano przy wyjaśnianiu reprywatyzacji”. Chodzi m.in. o konfiskatę rozszerzoną.

– Jedną z idei, którą forsował Zbigniew Ziobro, kiedy pierwszy raz był ministrem sprawiedliwości, było to, żeby przestępcy, którzy są łapani na gigantycznych złodziejstwach, korupcji czy przekrętach VAT-owskich, oddali majątek, który ukradli. Aby po wyjściu z więzienia nie wsiadali do nowego luksusowego samochodu, którym podjeżdża ktoś bliski, bo przecież samochód jest przypisany na rodzinę, a nie na tę osobę, która była głową przestępczej ośmiornicy. Minister wrócił do tego pomysłu, kiedy wygraliśmy wybory – zaznaczył Sebastian Kaleta.

Uważaliśmy, uważamy i będziemy uważali – akcentował Michał Wójcik – że art. 32 konstytucji, który mówi o równości wszystkich obywateli wobec prawa, jest fundamentem zdrowego i demokratycznego państwa.

– My wszyscy jesteśmy równi wobec prawa. (…) Dlatego wprowadziliśmy m.in. Izbę Dyscyplinarną. Bo co bolało ludzi? Bolało to, że po 1989 r. środowisko sędziowskie się nie oczyściło i przez wiele lat różnego rodzaju patologie funkcjonowały w tym środowisku – powiedział.

Trybunał Sprawiedliwości UE rozpatrywał w Luksemburgu pytania prejudycjalne Sądu Najwyższego ws. nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Opinię dotycząca legalności nowej KRS rzecznik generalny unijnego trybunału wyda 23 maja – trzy dni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

– Czy TSUE może powiedzieć, że w Polsce wybór KRS jest upolityczniony? Nie, bo to jest wewnętrzna sprawa Polski, i jeszcze raz nie, ponieważ Trybunał nie interesuje się państwami, w których w ogóle nie ma KRS, a bezpośrednio każdego sędziego w danym państwie powołują politycy. Takim krajem są Niemcy. W Niemczech sędziów bezpośrednio powołuje specjalna komisja złożona z polityków. I teraz Polska ma się tłumaczyć z własnych reform? – pytał retorycznie Sebastian Kaleta.

– Ja często pytam dzieci: wiecie co to jest i jak wygląda temida? Kobieta z przepaską, wagą i mieczem. I to ma być symbol działania pracowników sądu. Jednak ludzie czuli, że przez lata było niesprawiedliwie. Kto miał układy, to sobie radził. Przez całe lata to funkcjonowało. Jednak teraz do Polski zapukała sprawiedliwość – mówił Michał Wójcik.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl