gov.pl/web/rodzina

Minister rodziny zachęca gminy do udziału w konkursie „Samorząd pro familia”

Zapraszam do udziału w tegorocznej edycji konkursu „Samorząd pro familia” wszystkie gminy, dla których rodzina jest ważna. Zgłoszenia można składać do końca marca – przypomina minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Głównym celem konkursu „Samorząd pro familia” jest wyróżnienie gmin, które wykazują się szczególnym zaangażowaniem w działania na rzecz rodzin w lokalnej społeczności.

Resort rodziny wskazuje, że działań na rzecz rodzin realizowanych przez gminy w całej Polsce jest wiele, to m.in. lokalna karta dużej rodziny, darmowe przejazdy dla dzieci, ułatwienia w dostępie do mieszkań albo różnego rodzaju ulgi.

„Takie i podobne inicjatywy to ogromna wartość służąca z jednej stronie poprawie sytuacji i jakości życia rodzin w danym regionie, a z drugiej strony – to tworzenie dobrego klimatu dla rodzin. Bardzo doceniamy takie działania, dlatego w zeszłym roku uruchomiliśmy konkurs +Samorząd pro familia+. Chcemy wyróżniać gminy, które wykazują się szczególnym zaangażowaniem w działania na rzecz rodzin w lokalnej społeczności, a także promować dobre praktyki. Dlatego w tym roku ogłosiliśmy kolejną edycję programu” – podkreśla minister Marlena Maląg.

Zgłoszenia do konkursu „Samorząd pro familia” edycja 2022 będą przyjmowane w czterech kategoriach: gmina wiejska; gmina wiejsko-miejska i gmina miejska do 20 tys. mieszkańców; gmina miejska powyżej 20 tys. do 100 tys. mieszkańców; gmina miejska powyżej 100 tys. mieszkańców.

Ministerstwo Rodziny zaznaczyło, że realizowana przez gminy polityka prorodzinna powinna być kierowana do wszystkich rodzin (niezależnie od ich statusu materialnego czy społecznego i nie należy utożsamiać jej wyłącznie z pomocą społeczną).

Wyszczególniono, że powinna mieć na celu tworzenie odpowiednich warunków funkcjonowania wszystkich rodzin i przychodzenia na świat dzieci, a także powstawania nowych rodzin. Polityka prorodzinna ma służyć wzmacnianiu rodziny, jak również tworzeniu pozytywnego wizerunku rodziny.

Formularz zgłoszeniowy – wraz z wypełnioną ankietą oraz opisem długofalowej strategii działań podejmowanych przez samorząd w ramach polityki prorodzinnej – należy przesłać w postaci elektronicznej poprzez udostępniony urzędom gmin system CAS (Centralna Aplikacja Statystyczna).

21 stycznia 2021 r. wszystkie gminy otrzymały mailem szczegółowe informacje o dostępie do Centralnej Aplikacji Statystycznej, za pomocą której należy złożyć wypełniony formularz zgłoszeniowy do udziału w konkursie „Samorząd pro familia”.

Regulamin konkursu oraz wzór formularza zgłoszeniowego znajduje się [tutaj].

Zgłoszenia można nadsyłać do 31 marca.

Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród oraz wyróżnień nastąpi w maju 2022 r.

To druga edycja konkursu, którego organizatorem jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W pierwszej, ubiegłorocznej edycji, do udziału zgłosiło się 236 gmin. Laureatami zostali: wieś Miejsce Piastowe, Pleszew, Boguszów-Gorce, Otwock i Katowice.

Dodatkowo przyznane zostały trzy wyróżnienia, które otrzymały: Sędziszów Małopolski, Grodzisk Mazowiecki oraz Gdynia. Kapituła konkursu wyróżniła również Kępice oraz Nysę.

Partnerem konkursu jest Fundacja Orlen.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl