fot. PAP/Piotr Nowak

Min. M. Maląg: Przyglądamy się polityce prorodzinnej Węgier

Analizowane są różne warianty prowadzenia polityki prorodzinnej i ich wpływ na podniesienie dzietności w poszczególnych krajach; pod tym kątem obserwujemy Węgrów – powiedziała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Jak mówiła Marlena Maląg w radiowej Jedynce, „polityka prorodzinna to wyzwanie dla polskiego rządu, ale ostatnie 5 lat to dobry czas dla polskich rodzin”. Jej zdaniem, żeby dobrze prowadzić tę politykę prorodzinną, potrzebne są rozwiązania, które wpłyną zarówno na podniesienie godności rodzin, jak i rozwiązania długofalowe.

Minister podkreśliła, że Polska analizuje różne rozwiązania, również w gronie ministrów Grupy Wyszehradzkiej. Zaznaczyła, że pod obserwacją polskiego rządu jest węgierska polityka prorodzinna.

Jak mówiła, wśród rozwiązań tej polityki na Węgrzech jest m.in. polityka mieszkaniowa i niskooprocentowane kredyty na mieszkania, w zależności od ilości dzieci urodzonych w małżeństwie. To także opieka dla dziadków, czyli świadczenie pozwalające dziadkom na przejęcie opieki nad dziećmi w wieku 1-3, żeby rodzice mogli dokonać wyboru, czy mama wraca do pracy oraz dofinansowania dla dużych rodzin. Marlena Maląg wskazywała, że inne rozwiązanie to zwolnienie z podatku kobiet, które urodziły więcej niż czworo dzieci.

„Nie mówię, że my te rozwiązania będziemy przenosić do naszych, ale (…) analizowane są różne warianty i ich wpływ na podniesienie dzietności w poszczególnych krajach” – zaznaczyła.

Minister rodziny i polityki społecznej mówiła również, że wieloletnie zaniedbania polityki prorodzinnej w Polsce spowodowały, że teraz musimy w to dużo inwestować.

„Bo to inwestycja, a nie koszt” – podkreśliła.

Zaznaczyła, że polityka państwa musi być wspierająca rodziny.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl