fot. twitter.com/MRPiPS_GOV_PL

Min. M. Maląg: Umożliwiamy łącznie rodzicielstwa z pracą zawodową; będziemy to kontynuować

Nasze działania od 5 lat prowadzą do równowagi, by rodzic mógł łączyć rodzicielstwo z pracą zawodową; będziemy to kontynuować – mówiła w środę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

„Przez ten ostatni czas pięciu lat realizujemy szeroko rozumianą politykę prorodzinną – wsparcie rodzin, inwestowanie w nie, tworzenie tej Polski plus, Polski przyjaznej rodzinom” – mówiła min. Marlena Maląg podczas konferencji prasowej.

Podkreślała, że „to nie są tylko puste słowa, a konkretne działania dedykowane rodzinom, które są i będą prowadzone”.

W tym kontekście wskazywała na program Rodzina 500 plus, który – jej zdaniem – wpisał się już na stałe do życia polskich rodzin i na który zostało przeznaczone od chwili uruchomienia go 110 mld zł.

„Trzeba też zwrócić uwagę na dodatkową rolę tego programu w trudnym czasie pandemii koronawirusa – on zabezpiecza rodziny, które miesiąc w miesiąc dostają środki” – mówiła minister.

Dodała, że z programu tego korzysta 6,5 mln dzieci.

Marlena Maląg wskazywała również na programy Mama plus i Maluch plus. Nad tym drugim – mówiła – „będziemy jeszcze dużo pracować; dotychczas zwiększyliśmy budżet i dwukrotnie wzrosła liczba miejsc opieki dla dzieci do lat trzech”. Dodała, że rocznie na tworzenie nowych miejsc i utrzymywanie ich przekazywane jest 450 mln zł.

Minister przypomniała również o działaniach kierowanych do wsparcia osób niepełnosprawnych, na które „z roku na rok wzrastają środki finansowe”. Wskazywała na programy m.in. opieki wytchnieniowej czy też na tworzenie centrów opiekuńczo-mieszkalnych.

„To są zadania, które są wyzwaniem i będą kontynuowane, bo są ważne” – powiedziała min. Marlena Maląg.

Zwróciła również uwagę na pomoc i wsparcie kierowane do seniorów – m.in. obniżenie wieku emerytalnego, godną waloryzację oraz trzynastą emeryturę.

Szefowa MRPiPS mówiła, że dotychczasowe działania rządu oraz rozwiązania zapisane w Karcie rodziny, którą w ubiegłym tygodniu podpisał prezydent Andrzej Duda, prowadzą do „równowagi, by rodzic mógł łączyć rodzicielstwo z pracą zawodową”.

„Takie odpowiednie warunki powinniśmy stworzyć – zaczęliśmy to i będziemy to kontynuować” – zadeklarowała.

Wiceminister resortu Barbara Socha podkreśliła z kolei, że Karta rodziny „ma wiele inicjatyw, które już zostały zrealizowane, ale też kreśli kierunki, perspektywy na przyszłość, czyli tzw. politykę kontynuacji – kontynuacji wspierania rodzin i działań prorodzinnych”.

Jednocześnie przypomniała z kolei o programie Dobry start, czyli 300 zł na wyprawkę szkolną dla dzieci i poinformowała, że już od 1 lipca będzie można składać wnioski o ten dodatek. Socha wskazała również na uruchomiony konkurs „Po pierwsze rodzina” i zachęciła do brania w nim udziału. Celem konkursu jest skupienie wspólnotowej aktywności na trosce o rodzinę jako fundamencie ładu społecznego – również w aspekcie demograficznym. Program adresowany jest do organizacji pozarządowych – stowarzyszeń, fundacji, organizacji kościelnych oraz spółdzielni socjalnych.

W środę prezydent Andrzej Duda podpisał deklarację Karta rodziny, która stanowi zbiór zasad, jakimi – jak zadeklarował – będzie się kierował, podejmując decyzje o podpisywaniu ustaw uchwalanych przez parlament. Zakłada ona m.in. wsparcie dla rodzin i dla seniorów, obronę instytucji małżeństwa, ochronę dzieci przed ideologią LGBT i rynek pracy przyjazny rodzinie.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl