Caritas: Tydzień Rodziny pod hasłem „Rodzina razem”

Pod hasłem „Rodzina razem”, Caritas Polska organizuje w dniach 26 maja -1 czerwca Tydzień Rodziny. Jego celem jest budzenie wrażliwości na potrzeby dzieci, które w rodzinie powinny znaleźć miejsce szczęśliwego dzieciństwa – powiedział dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz.

Podkreślił, że Tydzień Rodziny włączony został do obchodów Roku Caritas i – jak zaznaczył – rozpocznie się on w Dzień Matki, 26 maja a zakończy się w Dzień Dziecka, 1 czerwca.

„Obchody Tygodnia Rodziny podejmują pomysł ponownego zebrania doświadczeń Caritas w działaniach na rzecz matek, ojców i dzieci. Przy okazji tych dni proponuje się połączenie w jedną ideę różnorodne działania grup charytatywnych i placówek Caritas na rzecz rodzin oraz osób potrzebujących. Te działania to m.in. pikniki rodzinne i festyny. Przez cały tydzień poszczególne parafie, grupy charytatywne i indywidualne osoby mogą rozważać zaproponowany program duchowy, który przygotowała Caritas Polska” – mówi dyrektor Caritas.

Celem Tygodnia Rodziny – jak podkreśla ks. Marian Subocz – jest przede wszystkim „formacja – budzenie wrażliwości na potrzeby dzieci, które w rodzinie powinny znaleźć miejsce szczęśliwego dzieciństwa, a ponadto, aby rodzina mogła cieszyć się koniecznym wsparciem do wypełnienia swoich zadań”.

Zdaniem dyrektora Caritas Polska, obchody są też okazją do głębszej refleksji na temat codziennej troski o rodziny. Służą także prezentacji pracy, jaką Caritas wykonuje dla rodzin, są równocześnie zachętą do aktywnego włączania się w dzieła konkretne, dzieła miłosierdzia.

Dr Małgorzata Zielonka z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w rozważaniach przygotowanych na Tydzień Rodziny przypomina głos papieża Franciszka. W 2013 roku papież przemawiając do Papieskiej Rady ds. Rodziny podkreślił, że rodzina jest „wspólnotą życia” i „komunią osób”, która ma swoją wartość autonomiczną.

Rodzina jest naturalnym centrum życia, to w niej uczymy się kochać. Składa się ona z „osób, które kochają, dialogują, poświęcają się dla innych i bronią życia, szczególnie najbardziej kruchego i słabego”. Rodzina jest motorem świata i historii. Jak zaznaczył papież Franciszek, w rodzinie każdy z nas buduje swoją osobowość, wzrastając z mamą i tatą, z rodzeństwem, oddychając domowym ciepłem.

„Rodzina jest miejscem, gdzie otrzymujemy imię, jest miejscem uczuć, przestrzenią zażyłości, gdzie człowiek uczy się sztuki dialogu i komunikacji międzyosobowej” – mówił papież Franciszek.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl