Barczewskie Łosiery

Dziś odbędą Łosiery i II Franciszkański Festyn Rodziny. Uroczystości odpustowe pod honorowym patronatem ks. abp. Wojciecha Ziemby, metropolity warmińskiego.

Uroczysta suma odpustowa będzie sprawowana w południe w kościele św. Andrzeja Apostoła. Będzie jej przewodniczył o. Kamil Paczkowski, rektor WSD we Wronkach. Po Mszy św. rozpocznie się festyn franciszkański. Wystąpi seminaryjny zespół „GRECCIO”, odbędą się pokazy iluzji, parada, konkursy rodzinne i inne.

W gwarze warmińskiej łosiery oznaczają piesze pielgrzymki. Odbywały się one do św. Antoniego w Barczewie koło Olsztyna. Ta tradycja sięga XVI wieku. Wtedy właśnie ks. kard. Andrzej Batory odnowił kościół św. Andrzeja i dobudował kaplicę poświęconą św. Antoniemu Padewskiemu. Od tego czasu kult św. Antoniego rozpoczął się nie tylko w Barczewie ale na całej Warmii. Przybywały liczne łosiery.

Niestety w XIX wieku nastąpiła kasata zakonu. Zakazano również organizowania pielgrzymek. Na odpusty przybywali już tyko nieliczni. Piękna dawna tradycja zaczęła zanikać. W 2012 po wieloletniej przerwie udało się wskrzesić warmińską tradycję.

Program łosierów:

-11:00 Powitanie łosierów przybyłych do Barczewa od strony południowej

-11:30 Powitanie łosierów przybyłych do Barczewa od strony północnej

-12:00 Uroczysta Suma Odpustowa

-13:30- 18:00 II Franciszkański Festyn Rodzinny

-18:00- 22:00 Wieczorny Festyn Miejski

plakat_Losiery_Festyn_2013

Kliknij, aby powiększyć

RIRM

drukuj