Sejm ustanowił 22 października Dniem Praw Rodziny

22 października zostaje Dniem Praw Rodziny – zdecydował Sejm przyjmując dziś uchwałę w tej sprawie. Sprzeciw wobec treści uchwały zgłaszali posłowie Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej, ale ich poprawki większość sejmowa odrzuciła.

„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zatroskany o przyszłość rodziny opartej na trwałym związku mężczyzny i kobiety, otwartym na przekazywanie życia i zaspokojenie podstawowych potrzeb małżonków i dzieci, ustanawia dzień 22 października Dniem Praw Rodziny” – głosi uchwała.

Za przyjęciem uchwały głosowało 273, przeciw 43, a 105 wstrzymało się od głosu.

Uchwała mówi też, że Sejm RP, „uznając, że fundament bytu i rozwoju Państwa Polskiego stanowi rodzina, zachęca wszystkich obywateli, instytucje oraz władze do stałej troski o prawa rodzin. Jednocześnie Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa wszystkie rodziny do komplementarnego wypełniania ich zadań oraz obrony i umacniania należnych im praw”.

W dokumencie zapisano też, że Sejm zapewnia, iż poprzez stanowienie odpowiedniego prawa dołoży wszelkich starań, aby „polskie rodziny mogły czuć się bezpiecznie, trwając w przeświadczeniu o stałej trosce państwa o ich materialny byt oraz wszechstronny rozwój”.

W trakcie prac nad projektem Tadeusz Woźniak (PiS) wyjaśniał, że przyjęcie upamiętni ogłoszenie przez Watykan 22 października 1983 r. – w piątą rocznicę inauguracji pontyfikatu papieża Jana Pawła II i na jego apel – „Karty Praw Rodziny”.

Opozycyjne kluby Platforma Obywatelska i Nowoczesna były za wprowadzeniem takiego dnia, ale innym sformułowaniem uchwały – Według Nowoczesnej zapis o „trwałym związku mężczyzny i kobiety” wyklucza rodziny niepełne czy takie, które nie są w formie związku małżeńskiego. W jej wersji uchwała powinna się zaczynać stwierdzeniem, że Sejm „zatroskany o przyszłość rodziny ustanawia 22 października Dniem Praw Rodziny”.

Również PO chciała skrócenia uchwały, do stwierdzenia, że Sejm ustanawia taki dzień 22 października, „uznając rodzinę za fundament życia społecznego”. Sejm „zachęca obywateli, instytucje oraz władzę do dbałości o prawa i godne życie każdej rodziny”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl