fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Obowiązywanie ustawy lotniskowej przedłużone do końca 2020 roku

Specustawa lotniskowa będzie obowiązywać do końca 2020 r. Zakłada to nowela ustawy, którą uchwalił dziś Sejm.

Przepisy te były już w polskim prawie od 2009 do końca 2015 r. Ich cel to ułatwienie realizacji inwestycji.

Celem nowelizacji ustawy jest ułatwienie realizacji inwestycji dotyczącej lotnisk użytku publicznego – mówi poseł PiS Maciej Małecki, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa.

– Ustawa porządkuje rynek lotnisk w Polsce. Dotyczy to przede wszystkim tych lotnisk mniejszych, wykorzystywanych przez aerokluby do tzw. ruchu zamkniętego. Ta ustawa ułatwia dostęp do lotnisk samolotów, które nie są wykorzystywane do dalekich podróży i osób, które korzystają z tych samolotów. W ten sposób porządkujemy rynek, porządkujemy przepisy i przede wszystkim ułatwiamy korzystanie z mniejszych lotnisk – wyjaśnia poseł Maciej Małecki.

Według specustawy lotniskowej inwestycja w zakresie lotniska użytku publicznego oznacza budowę, przebudowę lub rozbudowę lotniska lub urządzeń i obiektów do obsługi ruchu lotniczego.

Chodzi o urządzenia i obiekty służące do realizacji przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej zadań w zakresie zarządzania przestrzenią powietrzną czy przepływem ruchu lotniczego. Nowela ma wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu.

RIRM

drukuj