fot. PAP/Darek Delmanowicz

Zniesienie obowiązku meldunkowego przesunięte o kolejne 2 lata

Platforma Obywatelska kolejny raz przesuwa zniesienie obowiązku meldunkowego. Tym razem o dwa lata. Zgodnie z obowiązującą obecnie ustawą o ewidencji ludności ten obowiązek ma być zniesiony od 1 stycznia przyszłego roku. Sejm uchwalił jednak nowelę ustawy.

Powód? Krytycznie do zmian odniósł się międzyresortowy zespół. Określił on ponad 100 ustaw i rozporządzeń, które wymagałyby zmiany w przypadku zniesienia meldunku.

Poseł PiS-u Jarosław Zieliński od dawna ostrzega, że pojawiłyby się problemy ze sporządzeniem list wyborców, obowiązkiem szkolnym czy naliczaniem podatków.

– Ten projekt ustawy odsuwający o kolejne dwa lata termin wprowadzenia w życie tego wymyślonego przez PO rozwiązania, to jest jedna wielka kompromitacja rządu, a uzasadnienie do tego projektu, który w zasadzie nie zawiera żadnych merytorycznych przesłanek, tylko udaje, że coś ważnego jest, a w istocie to jest przyznanie się do nieudolności. Jest w tej dziedzinie bardzo źle. Zamiast ucywilizować prawo meldunkowe, unowocześnić, bo to oczywiście zrobić warto, to próbuje się podjąć taki krok, czy go nawet nie podjąć a tylko zapowiadać, który jest krokiem propagandowym, wizerunkowym, rzekomo mającym na celu odciążenie obywateli od pewnych obowiązków – powiedział Jarosław Zieliński.

Część przepisów regulujących kwestię meldunku obowiązuje od 2013 r. W myśl tych regulacji nie trzeba najpierw wymeldowywać się w jednym miejscu, aby móc zameldować się w nowym. Wszystkie te czynności można wykonać w jednym urzędzie.

Zniesione zostały również sankcje za niedopełnienie obowiązku meldunkowego.

RIRM

drukuj