Mgła i płynące rzeki na Plutonie

Naukowcy z NASA opublikowali nowe zdjęcia planety Pluton nadesłane przez sondę New Horizons. Widać na nich rozległe strefy mgły w atmosferze i stosunkowo młode rzeki azotowego lodu. Zdjęcia są zadziwiające.

Sonda New Horizons, która 14 lipca przeleciała w odległości 12 i pół tys. km od Plutona nadesłała nowe zdjęcia. Widać na nich rozległe warstwy mgły w atmosferze sięgające 160 km wysokości. Naukowcy przypuszczają, że właśnie ta mgła nadaje planecie czerwonawe zabarwienie. Na zdjęciach widać też płynące rzeki lodu. Wydają się stosunkowo młode. Wstępnie ich wiek szacuje się na zaledwie kilkadziesiąt milionów lat. Dla porównania Pluton i Układ Słoneczny liczą sobie ok. 4,5 mld lat. Dlatego tak niedawna aktywność na powierzchni jest tym bardziej zadziwiająca.

Zdaniem naukowców, ostatnie odkrycia wydają się potwierdzać, że pod zamarzniętą skorupą planety może istnieć płynny ocean. Wiadomo też, że temperatura na Plutonie wynosi minus 229 stopni Celsjusza.

Ostatnie dni sprzyjają astronomii i odkryciom. Przy użyciu teleskopu Keplera naukowcy z NASA odkryli najbardziej przypominającą Ziemię planetę, z dotąd obserwowanych, poza Układem Słonecznym, która potencjalnie nadawałaby się do zamieszkania.

Planeta nazwana Kepler-452b jest o 60 proc. większa od Ziemi i oddalona od niej o 1400 lat świetlnych. W oparciu o rozmiary planety naukowcy uważają, że Kepler-452b ma skalistą budowę i może być na niej ciekła woda.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl