W Małopolskie powstają miasteczka rowerowe dla dzieci

Ponad 1,4 mln zł przeznaczyło województwo małopolskie na budowę miasteczek rowerowych, gdzie najmłodsi będą mogli uczyć się w praktyce zasad ruchu drogowego. Pierwsze z nich otwarto w Chełmcu koło Nowego Sącza, kolejnych pięć powstanie w kolejnych miesiącach.

Każdy z obiektów wyposażony będzie w rożne typy skrzyżowań (równorzędne, rondo, z łamanym pierwszeństwem), drogi jednokierunkowe, chodniki, przejścia dla pieszych, drogi rowerowe, a także odpowiednie znaki drogowe czy sygnalizatory świetlne.

Niektóre będą miały nawet przejazdy kolejowe czy fragmenty torowiska. W miasteczkach dzieci w praktyce nauczą się przepisów ruchu drogowego. Przeprowadzane będą tam także egzaminy na kartę rowerową.

Jak poinformowało w piątek biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, najmłodsi rowerzyści od tego miesiąca korzystają z obiektu w Chełmcu, a do końca roku zostaną otwarte miasteczka w Koniuszy (pow. proszowicki) i Trzebini (pow. chrzanowski). W przyszłym roku planuje się zakończenie budowy miasteczek w Wieliczce, Rabce-Zdroju i Bobowej (pow. gorlicki).

Każda z inwestycji otrzymała dotację z budżetu województwa w wysokości od 100 tys. do 300 tys. zł. Stanowi to 50 proc. całkowitego kosztu inwestycji, resztę dokładają samorządy gminne. Dofinansowanie było udzielane z części budżetu województwa, która jest w dyspozycji Małopolskich Ośrodków Ruchu Drogowego w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu.

PAP/RIRM

drukuj