MIVA Polska zbiera pieniądze na środki transportu dla misjonarzy

Z apelem o wsparcie zakupu środków transportu dla polskich misjonarzy, pracujących w ponad 90 krajach świata, zwróciła się MIVA Polska – agenda Konferencji Episkopatu Polski. Dziś m.in. w Warszawie i Tychach będą zbierane pieniądze na ten cel.

Jak powiedział ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska, pomagającej zdobywać środki transportu dla misjonarzy, organizacja prowadzi akcję „1 grosz za bezpiecznie przejechany kilometr” w ramach obchodów XVI Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa, obchodzonego pod hasłem „Niesiemy Chrystusa na peryferie świata”.

Dodał, że inicjatywa jest związana z obchodzoną uroczystością św. Krzysztofa – patrona kierowców i podróżujących, a zebrane fundusze zostaną przeznaczone na zakup środków transportu dla misjonarzy.

Ks. Jerzy Kraśnicki poinformował, że w ramach obchodów Tygodnia św. Krzysztofa wczoraj w kaplicy Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie odprawiona została Msza św. za zmarłych przyjaciół i ofiarodawców MIVA Polska.

Natomiast dziś na zakończenie Tygodnia św. Krzysztofa w parafii pw. św. Krzysztofa w Tychach zostanie odprawiona Msza św. w intencji kierowców i ich rodzin. Po niej zostaną poświęcone pojazdy. Odbędzie się też festyn dla rodzin kierowców, z udziałem policji i straży pożarnej. Zaplanowano też paradę rowerów i motocykli na placu „Pod Żyrafą”.

Odbędzie się też kiermasz misyjny, pokaz sprawności i sprzętu straży pożarnej, kurs pierwszej pomocy na drodze. Wystawiony zostanie ambulans dla krwiodawców. Podczas festynu prowadzona będzie też kwesta na środki transportu dla misjonarzy.

Ks. Jerzy Kraśnicki przypomniał, że w ub. roku na zakup pojazdów zebrano ponad 1,3 mln zł. Dodał, że dzięki pozyskanym funduszom udało się kupić 30 samochodów terenowych, 3 busy do Kazachstanu i Pakistanu, 1 ambulans do Ugandy, 2 łodzie z silnikiem, 1 traktor, 1 quad, 1 skuter śnieżny na Arktykę, 9 motocykli, 10 motorowerów i 256 rowerów dla pomocników i współpracowników misjonarzy. Najwięcej projektów – aż 24 – zrealizowano w Afryce, w Ameryce Płd. zrealizowano 14 projektów, w Azji i w pozostałych miejscach – 10.

Jak poinformował ks. Jerzy Kraśnicki, w tej chwili jest ponad 50 próśb od polskich misjonarzy i misjonarek o pomoc w zakupie środków transportu. Najwięcej z nich (30) pochodzi z Afryki, bo na tym kontynencie pracuje też największa liczba misjonarzy z naszego kraju. Jest ich łącznie ponad 800, najliczniejsza grupa działa w Kamerunie (123).

Najwięcej próśb dotyczy samochodów terenowych typu pick-up np. dla ośrodków pomocy medycznej i przychodni. Takie pojazdy potrzebne są w Kamerunie m.in. Siostrom Pasjonistkom w Bertoua, misjonarzom Oblatom Maryi Niepokalanej w Yokadouma czy misjonarzowi Fidei Donum (tak nazywają się księża diecezjalni na misjach – „dar wiary”) w diecezji Doume.

Jak zaznaczył ks. Jerzy Kraśnicki, wsparcia potrzebują katechiści misyjni (szczególnie w Afryce) – bezpośredni współpracownicy misjonarzy. Im najbardziej potrzebne są rowery. W ciągu 15-letniej już działalności MIVA Polska, jak poinformował ks. Kraśnicki, zostało zakupionych na misje m.in. 405 samochodów, 90 motocykli, 12 łodzi, 2 konie i 2 skutery śnieżne.

MIVA (Mission Vehicle Association) jest stowarzyszeniem działającym na rzecz misyjnych środków transportu. Organizacje tego typu istnieją w wielu krajach, wspierają się i uzupełniają w pracy na rzecz pozyskiwania środków transportu dla misjonarzy na całym świecie. MIVA Polska powstała w 2000 r.

PAP/RIRM

drukuj