Strasburg: w PE odbywa się konferencja nt. prześladowanych chrześcijan na Bliskim Wschodzie

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbywa się dziś konferencja poświęcona prześladowaniom chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Wśród zaproszonych gości, oprócz posłów do Parlamentu Europejskiego, znaleźli się: arcybiskup Bagdadu Jean Benjamin Sleiman, biskup Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego Północnych Niemiec Anba Damian oraz dyrektor organizacji Open Doors Francja Michel Varton – którzy zabiorą głos podczas tej konferencji.

„2000 lat chrześcijaństwa na Bliskim Wschodzie. Ich cierpienia i przyszłość” – to tytuł konferencji poświęconej sprawie prześladowań chrześcijan na świecie. Jednym z celów organizatorów spotkania jest nagłośnienie okrutnych praktyk stosowanych przeciwko ludziom, którzy w życiu codziennym nie wstydzą się Chrystusa, a także poinformowanie opinii publicznej o historiach ludzi, którzy dzięki swojej wierze dali świadectwo o tym, że z miłości do Boga są gotowi nawet ponieść śmierć męczeńską.

Spotkanie zorganizowało trzech europosłów z różnych grup politycznych europarlamentu: Franz Obermayer z Austrii, Thomas Mann z Niemiec oraz prof. Mirosław Piotrowski z Polski.

Podniesienie – właśnie w PE – sprawy przyszłości chrześcijan na Bliskim Wschodzie jest bardzo potrzebne – mówi austriacki eurodeputowany Franz Obermayer.

 – Dlatego zaprosiliśmy specjalnego gościa z Iraku oraz przedstawiciela koptyjskiej społeczności w Egipcie, aby poinformowali nas o problemach, które mają chrześcijanie mieszkający w ich krajach. Mamy nadzieję, że dzięki tej konferencji podniesiemy poziom wrażliwości naszych kolegów w PE oraz ludzi w Europie na przedstawiany przez nas problem – zaznacza Franz Obermayer.

Chrześcijanie na Bliskim Wschodzie potrzebują pomocy humanitarnej, prawnej, modlitewnej, wsparcia finansowego, a także działań politycznych, ale jak podkreśla europoseł Mirosław Piotrowski, „tym, czego najbardziej potrzebują jest pokój”.

 – Dlatego potrzebujemy silnej presji ze strony społeczeństw, organizacji, parlamentarzystów, Kościoła, aby dzięki naszemu wspólnemu, społeczności europejskiej, naciskowi instytucje unijne, parlamenty narodowe, rządy, prezydenci, monarchowie dążyli do wzmożenia procesu pokojowego i zagwarantowania pokoju między narodami na Bliskim Wschodzie – wskazuje prof. Mirosław Piotrowski.

Dzisiejszą konferencję zaplanowano w PE od godziny 16:00 do godziny 17:30.

Dawid Nahajowski/RIRM

drukuj