fot. flickr.com

Bruksela: W PE odbędą się dziś finalne głosowania nad pakietem mobilności 

W Parlamencie Europejskim w Brukseli odbędą się dziś finalne głosowania nad kontrowersyjnymi przepisami ws. przewoźników drogowych.   

Tzw. pakiet mobilności wprowadza wiele zmian na rynku transportu drogowego, do których będą musiały dostosować się unijne firmy. Pakiet zakłada m.in. objęcie przewoźników drogowych przepisami o delegowaniu pracowników. Zawiera też przepisy dotyczące kabotażu i czasu odpoczynku kierowców.

Przeciwnych regulacjom jest kilkanaście krajów UE, w tym Polska. Wskazują one, że wejście przepisów w życie będzie oznaczać m.in. obciążenia biurokratyczne dla firm czy dodatkowe koszty.

Europoseł PiS-u Bogdan Rzońca wskazuje, że proponowane zmiany są niesprawiedliwe i trzeba się im uważnie przyjrzeć.

– Widzę, że ten pakiet mobilności, nad którym za chwilę, za kilka godzin, ma się odbyć głosowanie, jest pewnym źródłem niepokoju dla polskich przedsiębiorców. Jest też pewną niesprawiedliwością, ponieważ wiadomo, że polskie firmy świetnie sobie radzą na rynku transportowym, stąd też musimy uważnie patrzeć na wszystkie zapisy tego dokumentu i ewentualnie go poprawić albo starać się tak interpretować to prawo, które przegłosujemy, żeby ono było również korzystne dla polskich przedsiębiorców – zwraca uwagę Bogdan Rzońca.

Zwolennicy przepisów oceniają, że zmiany wzmocnią prawa pracowników.

RIRM

drukuj