fot. PAP/EPA

Węgier z poparciem europosłów; PE gotowy do głosowania nad całą KE

Węgierski kandydat na komisarza Oliver Varhelyi dostał w poniedziałek zielone światło od koordynatorów komisji spraw zagranicznych PE do zasiadania w KE. Parlament Europejski jest gotowy do głosowania nad całym kolegium bez przedstawiciela Wielkiej Brytanii.

Varhelyi był ostatnim z desygnowanych przez państwa członkowskie kandydatów do Komisji Europejskiej pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen, który nie miał jeszcze ostatecznej przepustki od eurodeputowanych do zasiadania w kolegium komisarzy.

Jego czwartkowe przesłuchanie nie usatysfakcjonowało przedstawicieli większości grup, dlatego, m.in. na wniosek Socjalistów i Demokratów, grupy Odnowić Europę i Zielonych, musiał on odpowiedzieć na dodatkowe pytania. Centrolewica domagała się, by odciął się od działań premiera Viktora Orbana i jego rządu.

Oliver Varhelyi, obecny stały przedstawiciel Węgier przy UE, niejednokrotnie musiał bronić stanowiska Budapesztu w Brukseli, w tym w sprawach dotyczących poszanowania rządów prawa. Cześć grup politycznych wolałaby, żeby sąsiedztwem i rozszerzeniem zajmował się przedstawiciel innego kraju, bo komisarz ten ma m.in. upominać się o przestrzeganie standardów demokratycznych w krajach sąsiadujących. Przyszła przewodnicząca KE nie zmieniła jednak podziału tek.

W odpowiedziach na pytania, które trafiły do europosłów, węgierski kandydat zapewnił, że jako komisarz ds. sąsiedztwa i rozszerzenia nie będzie zależny od rządu swojego kraju. Podkreślił, że praworządność jest podstawową zasadą zarówno dla państw UE, jak i krajów kandydujących.

„Nie będę związany ani (nie będę działał) pod wpływem jakiegokolwiek stanowiska dowolnego premiera dowolnego kraju czy innych przedstawicieli jakiegokolwiek rządu” – napisał Oliver Varhelyi.

Jego pisemne stanowisko wystarczyło, by przekonać do zmiany nastawienia Socjalistów i Demokratów oraz Odnowić Europę. Już wcześniej, po przesłuchaniu, poparcie dla Węgra wyraziła Europejska Partia Ludowa (EPL), Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy oraz antyeuropejska Tożsamość i Demokracja. Poparcia dlań nie wyrazili Zieloni i skrajnie lewicowa frakcja GUE.

Decyzja koordynatorów grup politycznych usuwa ostatnią przeszkodę, nie licząc braku brytyjskiego kandydata, do tego, aby nowa KE została ostatecznie zatwierdzona.

Z głównych frakcji politycznych płyną sygnały, że europarlament zamierza zignorować brak kandydata z Londynu i zatwierdzić niepełny skład KE.

„Z niecierpliwością czekamy na końcowe głosowanie nad nową KE pod kierownictwem Ursuli von der Leyen w przyszłym tygodniu w Strasburgu” – napisała w poniedziałek na Twitterze grupa EPL.

Choć prawnie takie rozwiązanie może być kwestionowane, bowiem zgodnie z unijnymi regułami skład KE ma odpowiadać liczbie państw członkowskich, to jednak w Brukseli można usłyszeć, że brexit nie może przeszkadzać w funkcjonowaniu instytucji UE.

Ostateczna decyzja w sprawie porządku obrad przyszłotygodniowej sesji w Strasburgu, czyli również w sprawie punktu dotyczącego głosowania nad powołaniem Komisji Europejskiej, zapadnie pod koniec tego tygodnia.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl