fot. PAP/EPA

W PE odbyła się debata nt. zaprzysiężenia Joe Bidena na prezydenta USA

W Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się dziś debata poświęcona zaprzysiężeniu Joe Bidena na nowego prezydenta USA. Podczas dyskusji poruszone zostały też kwestie niedawnego ataku na budynek amerykańskiego Kongresu, działań ustępującego prezydenta Donalda Trumpa oraz blokowania jego kont w mediach społecznościowych.

Problem wolności słowa w internecie nie stanął jeszcze na agendzie w formie oficjalnej debaty w Parlamencie Europejskim, jednak niedawne wydarzenia w Waszyngtonie i podjęcie przez niektóre duże firmy działań blokowania konta prezydenta USA Donalda Trumpa w mediach społecznościowych, stały się pretekstem dla niektórych europosłów do przeniesienia sprawy na forum Brukseli.

Podczas rozmów poświęconych inauguracji nowego prezydenta USA oraz aktualnej sytuacji politycznej w USA europosłowie bronili wolności wypowiedzi, ale nie szczędzili przy tym krytyki pod adresem Donalda Trumpa. Nie sposób było nie zauważyć gestów radości, że Donalda Trumpa nie będzie już w Białym Domu.

Europoseł Witold Waszczykowski, były szef MSZ, zaapelował w Brukseli o trzeźwą i uczciwą ocenę sytuacji w USA oraz polityki Donalda Trumpa.

– To nie on zaatakował Kapitol. Mieliśmy do czynienia z prowokacjami. Patrząc na relacje europejsko-amerykańskie z naszej perspektywy, mojej części Europy, USA to mocarstwo, które w XX wieku wielokrotnie przychodziło Europie z pomocą. Patrząc na relacje z USA w czasie prezydentury Donalda Trumpa, trzeba wspomnieć, że wzmocnił więzi wojskowe, energetyczne i kwestię Trójmorza. Uważam, że prezydent Joe Biden będzie podtrzymywał działania i zobowiązania, które zostały podjęte przez prezydenta Donalda Trumpa wobec naszej części Europy – powiedział Witold Waszczykowski.

Przed nami debata poświęcona kryzysowi zatrudnienia podczas pandemii SARS-CoV-2.

Dawid Nahajowski/RIRM

drukuj