fot. PAP/EPA

[TYLKO U NAS] Prof. dr hab. K. Kubiak: Afganistan stał się autentycznym cmentarzyskiem mocarstw, ambicji imperialnych i aspiracji różnych kręgów politycznych

Amerykanie po dwudziestu latach chcą po prostu wyjść z Afganistanu. Po dwudziestu latach, po ponad dwóch tysiącach zabitych, po miliardach dolarów wpompowanych w afgańskie siły bezpieczeństwa Amerykanie zorientowali się, że cały okres dwóch dekad był kontrskuteczny, bo czas i sytuacja polityczna nakreśliły krąg. Myślę, że organizacje międzynarodowe, tzw. społeczność międzynarodowa powinna uzmysłowić sobie własną nieskuteczność – powiedział prof. dr hab. Krzysztof Kubiak, historyk wojskowości z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Po decyzji o wycofaniu amerykańskich wojsk z Afganistanu talibowie rozpoczęli ekspansję i zajmują największe miasta w kraju. Swoje ataki wymierzyli też w afgański rząd.

– Scenariusz jest w zasadzie jeden. Można się tylko zastanawiać, z którego wymiaru ciemności zostanie on zaczerpnięty. W tej chwili niemal przesądzone jest to, że gdy Amerykanie ostatecznie wycofają się z Afganistanu, a wycofują się zgodnie z porozumieniem, które zawarli z Talibami w zeszłym roku, to Talibowie opanują resztę kraju – zwrócił uwagę historyk wojskowości.

Talibowie kontrolują już 13 spośród wszystkich 34 afgańskich prowincji.

– W tej chwili wraca następne pokolenie Talibów. Następne pokolenie uczniów szkół koranicznych sięga po władzę w Afganistanie. Trudno oprzeć się wrażeniu potwornego „déjà vu”. Nie pierwszy raz mamy do czynienia z takimi wydarzeniami – ocenił profesor.

Czy w Afganistanie możliwa jest wojna domowa?

– Nie możemy patrzeć na Afganistan za pomocą kalek przenoszonych z Europy. Afganistan to konstrukt teoretyczno-geostrategiczny, który ukształtował się w XIX wieku na skutek rywalizacji rosyjsko-brytyjskiej. (…) W obrębie wielkich grup etnicznych występują jeszcze podziały plemienne i sytuacja tarć między poszczególnymi podmiotami aspirującymi do władzy jest stanem normalnym – zaznaczył prof. dr hab. Krzysztof Kubiak.

Stany Zjednoczone ogłosiły w kwietniu wycofanie wojsk z Afganistanu. Do 11 września, po niemal 20 latach wojny, Amerykanie opuszczą kraj.

– Amerykanie po dwudziestu latach chcą po prostu wyjść z Afganistanu. Po dwudziestu latach, po ponad dwóch tysiącach zabitych, po miliardach dolarów wpompowanych w afgańskie siły bezpieczeństwa Amerykanie zorientowali się, że cały okres dwóch dekad był kontrskuteczny, bo czas i sytuacja polityczna nakreśliły krąg. Myślę, że organizacje międzynarodowe, tzw. społeczność międzynarodowa powinna uzmysłowić sobie własną nieskuteczność. Być może pozostawić na pewien czas sytuację własnej dynamice, a jeżeli podejmować tam działania, to w sposób niesłychanie ostrożny i przemyślany – ostrzegł historyk wojskowości.

Prof. dr hab. Krzysztof Kubiak ocenił, że Afganistan stał się cmentarzyskiem mocarstw.

–  Od czasu interwencji brytyjskiej w latach 30. XIX wieku do obecnego odwrotu amerykańskiego Afganistan stał się autentycznym cmentarzyskiem mocarstw, ambicji imperialnych, aspiracji różnych kręgów politycznych – podkreślił gość audycji.

Całą rozmowę z  prof. dr hab. Krzysztofem Kubiakiem można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj