Modlitewne spotkanie „Rio w Krakowie”

Przybycia ok. 3 tys. młodych ludzi spodziewają się organizatorzy spotkania modlitewnego „Rio w Krakowie”, które odbędzie się w weekend w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach. Krakowianie czekają na decyzję Papieża Franciszka, czy miasto będzie gospodarzem kolejnych Światowych Dni Młodzieży.

„Rio w Krakowie” jest przeznaczone dla tych, którzy nie mogli pojechać do Brazylii, ale chcą przeżywać wspólnie Światowe Dni Młodzieży, a nie tylko oglądać relacje mediów ze spotkania Ojca św. z młodzieżą z całego świata.

– Chcemy wspólnie przeżywać radość płynącą z wiary. Młodzi ludzie widząc obok siebie innych – rozmodlonych, rozśpiewanych, zaangażowanych – budują także i swoją wiarę – powiedział na wtorkowej konferencji prasowej w krakowskiej kurii ks. bp Damian Muskus.

Hasło Światowych Dni Młodzieży to słowa z Ewangelii: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody”.

– Jeśli młodzi ludzie mają świadczyć o Chrystusie, powinni to robić w swoich środowiskach. Kościół nie wymaga od nich wyjazdu na misje. Powinni być świadkami wiary w szkole, w pracy, na studiach. Nie powinni się wstydzić przyznawać do Chrystusa i przynależności do Kościoła – dodał ks. bp Damian Muskus.

Przywołał słowa Benedykta XVI, który wzywał, by młodzi zajęli się ewangelizacją „cyfrowego kontynentu”, czyli przestrzeni internetu, w którym poruszają się bardzo swobodnie.

Spotkanie młodych w Krakowie to inicjatywa Duszpasterstw Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej. Rozpocznie się ono w sobotę o godz. 14.40 od uroczystego wprowadzenia do Bazyliki Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach – Krzyża Młodych i Ikony Matki Bożej – będą to wierne kopie symboli używanych w Rio.

W programie krakowskiego spotkania znalazły się m.in. procesja światła z Bazyliki Miłosierdzia Bożego do Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” i nocne czuwanie modlitewne, w trakcie którego będzie transmisja na żywo z Rio de Janeiro (w Brazylii będzie ok. godz. 19.30, w Polsce pół godziny po północy).

Zaplanowano warsztaty, tańce i koncerty. Będzie uruchomiony specjalny namiot, w którym przedstawiciele zakonów będą mówić o swoich zgromadzeniach. Młodzi ludzie będą się modlić w kościele pod wezwaniem bł. Jana Pawła II, który zapoczątkował światowe spotkania młodych.

„Będą wspólne spotkania przy posiłkach, które łączą i są okazją do rozmowy” – akcentuje koordynator spotkania ks. Jarosław Nowak. Jak podkreślił, Światowe Dni Młodzieży „nie są spotkaniem tylko tych, którzy wszystko wiedzą, rozumieją i są głęboko wierzący, ale często tych, którzy szukają natchnienia, radości i wsparcia”.

– Młodym ludziom, którzy przyjadą do Krakowa, chcemy dać poczucie wspólnoty. Pokazać, że są osoby, które żyją według tych samych wartości i zasad i wyznając je, mogą cieszyć się czasem spędzonym razem. Mamy nadzieję, że zarówno spotkanie w Łagiewnikach, jak i to w Rio z Papieżem Franciszkiem da młodym poczucie, że nie są sami, że są wokół ludzie myślący podobnie. Poprzez słowa Franciszka chcemy być utwierdzeni w przekonaniu, że warto żyć dla innych ludzi, dla tych, którzy są w potrzebie. Na pewno Ojciec Święty poruszy ten temat, że Boga trzeba szukać w drugim człowieku – powiedział Wojciech Sarzyński z Duszpasterstwa Akademickiego św. Anny.

W niedzielę po południu transmitowana będzie z Brazylii Msza św. kończąca Światowe Dni Młodzieży. Organizatorzy spotkania mają nadzieję, że Papież ogłosi wówczas, że gospodarzem kolejnych ŚDM – w 2016 r. – będzie Polska. Ewentualna wizyta Ojca Świętego w Polsce byłaby wówczas połączona z obchodami 1050-lecia chrztu Polski.

„Wszyscy czekamy z nadzieją i z niepokojem” – powiedział ks. bp Damian Muskus.

– Osobą, która ostatecznie decyduje o miejscu światowego spotkania młodych, jest Ojciec Święty, a wiemy, że Papież jest zdolny do decyzji zaskakujących – dodał ksiądz biskup.

Jak podkreślił, Światowe Dni Młodzieży to „wielkie forum wiary, gdzie młodzi mogą i wyznawać swoją wiarę, i dzielić się nią”.

– To jedna wielka katecheza. Kraków może stać się miejscem takiej katechezy i to jest najważniejsze – podkreślił ks. bp Damian Muskus.

Do Łagiewnik mają dotrzeć piesze pielgrzymki młodzieży ze Słowacji i Węgier oraz katolicy z Włoch i Francji, którzy przebywają w Polsce. W organizację „Rio w Krakowie” zaangażowanych będzie 140 wolontariuszy.

 

PAP/RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl