Autorstwa Andrzej Otrębski - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=23038353

Otworowy wymiennik ciepła

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie prowadzi innowacyjne badania. Naukowcy wskazują, że istniejące już w Polsce odwierty, mogą być wykorzystane do pozyskiwania i magazynowania energii.

W Sękowej (w woj. małopolskim) została podjęta próba pozyskania ciepła geotermalnego. Otwór okazał się negatywny, ale nie oznacza to, że jest bezużyteczny. Na Wydziale Wiertnictwa, Nafty i Gazu Akademii Górniczo-Hutniczej otwór został poddany analizie, przez co powstaje innowacyjna technologia, określana jako otworowy wymiennik ciepła.

– Dzięki temu możliwe będzie ogrzewanie obiektów gminy i obiektów sportowych, które mają powstać blisko otworu. Istnieje również możliwość podłączenia mieszkań, które są w pobliżu – wyjaśnił dr hab. inż. Tomasz Śliwa.

Otworowe wymienniki dają mniej ciepła niż otwory geotermalne. Z wody geotermalnej można pozyskać od 20 do 30 MW energii. W tych otworach nie ma wody, a zatem nie ma nośnika energii.

– Mamy do czynienia z układem zamkniętym. Z wprowadzaniem wody z powierzchni zimnej, która w otworze się ogrzewa, od skał górotworu, a następnie ciepła, ogrzana, jest transportowana na powierzchnię – poinformował ekspert.

Jesteśmy w stanie ogrzać okoliczne domy i to w liczbie ponad 20, ponieważ możemy liczyć na od 200 do 300 kW mocy. To także spora oszczędność. Nowe odwierty kosztowałaby nawet 15 mln zł. Wykorzystanie już istniejących to od 3 do 3,5 mln zł. Otwór w Sękowej jest projektem pilotażowym. Jednak technologię, którą tutaj zastosujemy, można wykorzystać szerzej – tłumaczył dr hab. inż. Tomasz Śliwa.

– Mamy w Polsce kilkadziesiąt tysięcy otworów wiertniczych, które były wiercone od czasów Łukasiewicza. Otwory można wykorzystać właśnie do takich celów – powiedział dr hab. inż. Tomasz Śliwa.

Jeśli są położone dalej od terenów miejskich, mogą służyć jako magazyny energii. W otworach możemy wykorzystać ich głębokość. W ten sposób taki otwór mógłby służyć także jako magazyn energii.

– Doprowadzimy do nich prąd elektryczny, który jest łatwo transportowalny, w łatwy sposób, przy niskich nakładach inwestycyjnych. Takie otwory mogą  magazynować nadwyżki produkowane przez prosumentów w panelach fotowoltaicznych – wyjaśnił dr hab. inż. Tomasz Śliwa.

Technologia jest innowacyjna w skali światowej. Na Wydziale Wiertnictwa Nafty i Gazu gromadzone są dane dotyczące otworów wiertniczych w Polsce, jakie zostały wykonane na przestrzeni 150 lat.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl