fot. twitter.com

ArcelorMittal Poland zamyka na stałe część surowcową w krakowskiej hucie

ArcelorMittal Poland poinformował, że zamyka na stałe część surowcową w krakowskiej hucie, czyli wielki piec i stalownię. Spółka zamierza skoncentrować produkcję surowcową w swoim oddziale w Dąbrowie Górniczej.

Decyzja związana jest z kryzysem, w jakim znajduje się europejskie hutnictwo w związku z pandemią oraz z wyzwaniami na rynkach stali. To m.in. spadek zapotrzebowania na stal czy rosnące koszty uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

Szef Rady Nadzorczej AMP podkreślił, że priorytetem dla zarządu spółki będzie ochrona pracowników części surowcowej w krakowskiej hucie. Według niego, zamknięcie dotknie bezpośrednio około 650 pracowników.

Władysław Kielian, przewodniczący Komisji Robotniczej Hutników NSZZ „Solidarnosć” ArcelorMittal Poland S.A. Kraków, wskazał, że to ,,czarny czwartek” dla hutników.

– Jest to decyzja, która nam absolutnie komplikuje życie. Nie wiemy, jak pracownicy to przyjmą. Będziemy się zastanawiać, co w tym przypadku robić, bo to jest decyzja tragiczna. W tej chwili najważniejsi są pracownicy i nie przyjmujemy do wiadomości żadnych pomysłów zwolnień grupowych – podkreśla Władysław Kielian.

Wielki piec i stalownia w krakowskim oddziale AMP zostały tymczasowo wyłączone w listopadzie ub. r. z powodu m.in. spadku zapotrzebowania na stal. Obecnie część pracowników pracuje w innych zakładach, a inni są na postojowym. Proces zamykania na stałe części surowcowej w krakowskiej hucie ma rozpocząć się w październiku i potrwać kilka tygodni.

RIRM

drukuj