Zbiórka pieniędzy na pomnik upamiętniający AK i PPP w Krakowie

 

Trwa zbiórka na budowę pomnika w Krakowie upamiętniającego Amię Krajową  i Podziemnie Państwo Polskie. Jak napisał „Nasz Dziennik”, wciąż brakuje środków na ten cel.

Fundusze na budowę pomnika, który ma stanąć u podnóża Wawelu zbiera od kilku lat  Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Konkurs rozpisano w 2012 roku. Dotychczas zebrane środki wystarczyły zaledwie na  wmurowanie kamienia węgielnego  i wykonanie podstawowych prac.

Na wsparcie budowy pomnika liczą żyjący żołnierze Armii Krajowej – mówi mjr Ryszard Brodowski, prezes małopolskiego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

– Niestety, tych pieniędzy mamy za mało, żeby ten pomnik zrealizować, ale mamy nadzieję, że już w tej chwili, jak już jest patronat prezydenta to i ta sytuacja będzie rozwiązana. Marzeniem AK-owców jest, żeby na 27 września, na Dzień Państwa Podziemnego, ten pomnik był zrealizowany. Jest to dla nas o tyle ważne, że ci ludzie, którzy służyli w AK, muszą mieć w tej chwili ok. 90 lat. Ja mam na przykład 91 lat. Inaczej nie byłoby możliwe, żebyśmy mogli należeć do Armii Krajowej, bo ta powstała w 1942 roku, więc trzeba było wtedy mieć 17 lat, żeby być żołnierzem – mówi mjr Ryszard Brodowski.

Pomnik w kształcie przedwojennej Polski będzie opasany wstęgą. Z ziemi ma ukazywać się bryła, która będzie stopniowo narastać. Ma być to symbol siły polskiego oporu i powstanie największej armii podziemnej w Europie.

Zbiórkę pieniędzy zorganizowano na portalu Polakpotrafi.pl. Potrwa ona symbolicznie – 63 dni. W akcję włączyli się młodzi ludzie oraz IPN.

                                                                                                    RIRM/DP

drukuj