fot. flickr.com

71. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu KL Auschwitz-Birkenau

Dziś mija 71. lat od wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau przez żołnierzy Armii Czerwonej. 

W uroczystościach z tej okazji weźmie udział m.in. kilkudziesięciu byłych więźniów obozu, prezydent Polski Andrzej Duda oraz prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Katarović.

Główne obchody rozpoczną się o godz. 12.30 w budynku tzw. sauny w Auschwitz-Birkenau. O godz. 14.00 odbędzie się modlitwa oraz oddanie hołdu przy Pomniku Ofiar na terenie obozu.

Samo wyzwolenie było bezsprzecznie wydarzeniem bardzo radosnym, jednak to co się działo później, pozostawia wiele wątpliwości – mówi dr Dariusz Kucharski, historyk.

– Czy oprawcy hitlerowscy zostali pojmani i ukarani? Niestety możemy śmiało powiedzieć, że nie. My, jako strona Polska, nie możemy być usatysfakcjonowani po tym, co się działo po II wojnie światowej. Z jednej strony próba „wybielenia” z czasem. Im więcej lat upływało tym więcej starano się „wybielać” działania niemieckie, wręcz nawet udawać, że pewnych sytuacji nie było. A z drugiej strony, my jako Polacy, nasz wymiar sprawiedliwości – szczególnie teraz po 1989. roku, od momentu, kiedy odzyskaliśmy niepodległość – musimy zabiegać o to, żeby nadal poszukiwano i skazywano osoby, które były mordercami – zaznacza dr Dariusz Kucharski.

Obóz zagłady w Auschwitz został utworzony w 1940 r. przez Niemców na terenie Polski okupowanej przez III Rzeszę po napaści na Polskę we wrześniu 1939 r.

Początkowo celem tego obozu była eksterminacja polskiej inteligencji. Po założeniu obozu Auschwitz II, stał się miejscem masowej eksterminacji Żydów.

RIRM

drukuj