fot. PAP

Uroczystości 68. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

Dziś mija 68. rocznica wyzwolenia niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Auschwitz. Główne uroczystości z udziałem byłych więźniów, polityków z szefem Dumy Państwowej Rosji, ministrami kultury Rosji i Polski, a także duchownymi odbyły się na terenie byłego obozu Auschwitz I.

W trakcie ich trwania otwarto stałą rosyjską wystawę narodową, która upamiętnia ofiary obozu pochodzące z dawnego ZSRR.

Przewodniczący rosyjskiej Dumy Siergiej Naryszkin podczas obchodów powiedział, że „wszyscy jesteśmy solidarni w tym, że zbrodnie faszyzmu nie przedawniają się, a pamięć o ich ofiarach jest święta” – podkreślił.

Jednak jak mówi prof. Mieczysław Ryba, kierownik katedry systemów politycznych KUL i wykładowca WSKSiM, Rosjanie jednocześnie unikają prawdy o państwie sowieckim.

– Rosjanie poprzez pokazywanie zbrodni nazistów będą starali się pokazywać wielkość Armii Czerwonej, która ostatecznie pokonała nazistów, wyzwoliła obóz koncentracyjny. Natomiast jeśli bierzemy pod uwagę to, co działo się za czasów Stalina i nie tylko Stalina, to zupełnie pokazywałoby inny obraz. Obraz, w którym system hitlerowski narodowo-socjalistyczny i system komunistyczny, reprezentowany głównie przez ówczesne państwo sowieckie czy rosyjskie absolutnie były porównywalne. Porównywalne co do skali zbrodni i co do fałszu oraz zbrodniczości ideologii – powiedział prof. Mieczysław Ryba.

RIRM

drukuj