fot. PAP/Marcin Gadomski

[TYLKO U NAS] Prof. M. Golon: Niemcy realizowali politykę masowego unicestwiania polskich elit, do których zaliczali aktywnych harcerzy, studentów, osoby, które brały udział w powstaniach czy angażowały się patriotycznie

Niemcy realizowali politykę masowego unicestwiania polskich elit. Do polskiej elity Niemcy zaliczali tych, których było widać w pierwszym transporcie: aktywnych harcerzy, studentów, osoby, które brały udział w powstaniach czy angażowały się w inną formę aktywności patriotycznej. Niemcy takie osoby kwalifikowali do unicestwienia, próbując unicestwić naród polski, który miał się zamienić w niewykształconą część społeczeństwa i która miała być zmuszona do niewolniczej pracy, a w ostateczności zostać skazaną na wymarcie – mówił prof. Mirosław Golon, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Obchodzimy dziś Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Dzisiaj przypada także 81. rocznica pierwszej deportacji Polaków do [KL Auschwitz], w ramach której do obozu koncentracyjnego trafiło 728 polskich obywateli. [czytaj więcej] Do tragicznego czasu w historii ludzkości odniósł się prof. Mirosław Golon.

– Upamiętnienie 14 czerwca 1940 roku jest konieczne, podobnie jak niezbędne jest przypominanie o zbrodniach z jesieni 1939 roku. Na arenie międzynarodowej pojawiły się krzykliwe, głośne i niestety opiniotwórcze środowiska, które potrafią zawęzić ramy wojny do lat 1941-1945 i dokonać koncentracji na niektórych ofiarach. Zubażają opis wojny, usuwając pamięć o innych ofiarach, a dotyczy to m.in. ofiar polskich i prawdziwej oraz pełnej historii fabryki śmierci, czyli najbardziej tragicznego miejsca w dziejach ludzkości. W naszej pisanej historii i dziejach nie ma miejsca, które byłoby potworniejsze – powiedział gość Radia Maryja.

Niemcy, choć za wszelką cenę próbowali unicestwić wszystkich Żydów, na masową skalę mordowali Polaków.

– Była to przerażająca operacja i próba unicestwienia całego narodu żydowskiego w skali światowej. Tam, gdzie Niemcy dotarli, próbowali uprowadzić i zamordować Żydów. Niemcy realizowali również politykę masowego unicestwiania polskich elit. Do polskiej elity Niemcy zaliczali tych, których widzieli w pierwszym transporcie: aktywnych harcerzy, studentów, osoby, które brały udział w powstaniach czy angażowały się w inną formę aktywności patriotycznej. Niemcy takie osoby kwalifikowali do unicestwienia, próbując unicestwić naród polski, który miał się zamienić w niewykształconą część społeczeństwa i która miała być zmuszona do niewolniczej pracy, a w ostateczności zostać skazaną na wymarcie – mówił historyk.

Gość „Aktualności dnia” zwrócił uwagę, że 14 czerwca 1940 roku stał się fundamentem do działalności kompleksu obozowego skupionego wokół Auschwitz.

– Zbrodnia z 14 czerwca 1940 roku stała się fundamentem dla kolejnej działalności kompleksu obozowego (…). Trzeba pamiętać o wszystkich ofiarach – które począwszy od pierwszej grupy aż do ostatnich z 1945 roku – były mordowane. Obok daty zakończenia działalności KL Auschwitz trzeba przypominać datę początkową, bo inaczej wojna będzie skracana. Niedługo będzie to widoczne w trakcie wielkich obchodów 80. rocznicy niemieckiego najazdu na dotychczasowego sojusznika, którym był Józef Stalin. Jest to ewidentna próba skrócenia wizerunku obrazu historii II wojny światowej, aby zakłamać prawdę o rosyjskiej kolaboracji z Niemcami oraz współwinie za tragedię II wojny światowej – podkreślił prof. Mirosław Golon.

Dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku wskazał, że 14 czerwca jest dniem, w którym silnie musimy wołać o to, aby świat pamiętał o Polakach i prawdziwym obrazie II wojny światowej.

– Dzisiaj próbujemy wykrzyczeć na cały świat słowa: „Pamiętajcie o Polakach! Pamiętajcie o prawdziwym obrazie II wojny światowej!”. II wojna światowa była czasem śmierci wielu narodów z milionami ofiar. To ogromna liczba skrzywdzonych obywateli. Grecja, Jugosławia czy Polska są przykładami państw, które zostały dotknięte II wojną światową w gigantycznym stopniu, a jej skutki ujawniają się do dzisiaj – wskazał historyk.

Całą audycję z „Aktualności dnia” z udziałem prof. Mirosława Golona można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl