fot. pixabay.com

WIRD będzie niższy od WIBOR-u nawet o 2 punkty procentowe

Następca WIBOR-u będzie od niego niższy nawet o 2 punkty procentowe – informuje dziś „Dziennik Gazeta Prawna”. Ostateczny wskaźnik zależy od ministra finansów. Bardziej korzystne oprocentowanie kredytów, które ma wejść od nowego roku, to jeden z elementów rządowego pakietu pomocy kredytobiorcom.

W środę spółka należąca do Giełdy Papierów Wartościowych ma przedstawić szczegóły dotyczące Warszawskiego Indeksu Rynku Depozytowego (WIRD), który zamiast WIBOR–u będzie podstawą do wyliczania rat kredytów.

Szef warszawskiej giełdy przekazał, że nowy wskaźnik może być niższy od stosowanych obecnie aż o 2 punkty procentowe. WIBOR 3-miesięczny wynosi teraz 6,4 procent.

Wiceszef sejmowej komisji finansów, poseł klubu PiS Tadeusz Cymański, zaznacza, że choć sytuacja jest trudna, to zmiany w oprocentowaniu będą dużą ulgą dla Polaków.

– Jest to może najbardziej skomplikowana rzecz, jeśli chodzi o sposób wyliczeń, ale ta sprawa najmniej zaprząta kredytobiorców. Ważniejsza jest inna kwestia: wskaźnik będzie niższy. Może być to 1,5-2 punkty procentowe. Najważniejsze, że ten wskaźnik bez wątpienia będzie niższy, a to będzie skutkować niższymi oprocentowanymi – mówi polityk.

Zgodnie z aktualnym projektem ustawy ostateczną decyzję w tej sprawie miałby podejmować minister finansów. Rząd zapowiada, że na zmianie wskaźnika kredytobiorcy zaoszczędzą ponad 1 mld zł rocznie. Ma on uwzględniać oprocentowanie w transakcjach overnight, czyli depozytach jednodniowych na rynku międzybankowym.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl