[TYLKO U NAS] M. Maląg: Zastępowalność pokoleń jest wskaźnikiem, w kierunku którego musimy jeszcze wiele zrobić. Pułapka demograficzna to wyzwanie na kolejne lata naszych rządów

Pułapka demograficzna, o której mówi pan premier Mateusz Morawiecki to wyzwanie na kolejne lata naszych rządów. Wsparcie finansowe jest potężnym wsparciem i ono w pewnym stopniu przełożyło się na dzietność. Zastępowalność pokoleń jest jednak innym wskaźnikiem, w kierunku którego musimy jeszcze wiele zrobić – powiedziała o wyzwaniach swojego resortu w „Polskim punkcie widzenia” na antenie Telewizji Trwam minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Koniec roku skłania do podsumowań. Działalność Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiła w skrócie w „Polskim punkcie widzenia” na antenie Telewizji Trwam szefowa tego resortu Marlena Maląg.

– Rok 2019, ale też ostatnie 4 lata to dobry czas dla polskich rodzin. Wszystkie działania, które przez te lata zostały podjęte, to inwestowanie w rodzinę, bo to jest koło zamachowe gospodarki. Oczywiście w tej sferze mamy jeszcze wiele do zrobienia, ale nadal będziemy działać na tej płaszczyźnie. Najważniejsze jest to, że zależy nam na tym, żeby rodzina mogła godnie żyć i funkcjonować – wskazała.

Rząd nie zrezygnuje ze swojego sztandarowego programu dotyczącego rodziny – wsparcia jej poprzez 500 plus. Środki na ten cel są zarezerwowane w przyszłorocznym budżecie.

– Od lipca 2019 to świadczenie otrzymywano już na pierwsze dziecko. Liczba dzieci objętych programem wyniosła około 6,8 mln. W przyszłorocznym budżecie zarezerwowaliśmy ponad 40 mld złotych – wskazała Marlena Maląg.

Pojawiają się jednak głosy, że rosnąca inflacja to mniejsza w rzeczywistości wartość świadczenia, a 500 złotych, które rząd przyznawał na początku nie jest równe temu, które Polacy otrzymują na ten moment.

– W tym momencie nie planujemy waloryzacji 500 plus. W tym roku zmianą było to, że objęliśmy świadczeniem pierwsze dziecko. Jeśli chodzi o kolejny budżet, pozostawiamy to wsparcie na tym poziomie – zaznaczyła gość „Polskiego punktu widzenia”.

500 plus to nie jedyne wsparcie, które rząd kieruje do rodzin.

– To nie jest jednak jedyne wsparcie, które idzie do polskich rodzin. Kontynuujemy program Dobry Start, czyli na rozpoczęcie roku szkolnego każdemu uczniowi przysługuje wyprawka w wysokości 300 złotych. Jest do tego uprawnionych ponad 4,5 mln młodych Polaków. Środki na ten cel to prawie 1,5 mld złotych. Myśląc o rodzinie, myślimy też o tym, żeby rodzice, najczęściej mamy, decydowały, czy po urlopie macierzyńskim chcą wrócić do pracy czy zajmować się jeszcze dzieckiem. Warto więc wspomnieć o programie Maluch plus – powiedziała szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.

Pierwotnym, najważniejszym zakładanym celem wsparcia rodzin było zwiększenie dzietności w Polsce. Ta nie rośnie jednak w sposób taki, jaki tego oczekiwano.

– Pułapka demograficzna, o której mówi pan premier Mateusz Morawiecki to wyzwanie na kolejne lata naszych rządów. Wsparcie finansowe jest potężnym wsparciem i ono w pewnym stopniu przełożyło się na dzietność. Zastępowalność pokoleń jest jednak innym wskaźnikiem, w kierunku którego musimy jeszcze wiele zrobić – zaakcentowała.

Jakie kroki podjęto w tym zakresie do tej pory?

– Powołany został pełnomocnik rządu ds. demograficznych, pani Barbara Socha, powołaliśmy Radę Rodziny przy ministrze rodziny. Pan premier bierze udział w jej posiedzeniach. Chodzi nam o to, żeby wypracować długofalowy program. Będziemy przeprowadzali przede wszystkim kompleksowe badania, żeby dowiedzieć się, czego potrzebują młodzi ludzie po to, by zakładając rodziny, chcieli mieć więcej dzieci. Powstanie szeroka strategia demograficzna dla Polski, która będzie obejmowała więcej resortów – wyjaśniła.

Jedną z kluczowych kwestii w perspektywie nadchodzącego roku jest również walka z dostępem dzieci do pornografii.

– To zadanie postawione przed nami przez pana premiera jest zadaniem ponad podziałami i bardzo mobilizującym. Założyliśmy, że do końca czerwca 2020 roku powstanie projekt takiej ustawy. Te prace koordynuje pani minister Barbara Socha. Liczę, że dochowamy tych terminów, choć nie będzie to proste zadanie. Włączona zostanie w to Rada Rodziny i inne ministerstwa – podkreśliła Marlena Maląg.

radiomaryja.pl

drukuj