fot. pixabay.com

Z okazji Dnia Osób Starszych rząd przypomina o swojej polityce senioralnej

W środę na Stadionie Narodowym seniorzy z całej Polski spotkają się, by świętować międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Święto stanowi dla rządzących okazję, by przypomnieć swoje sukcesy z zakresu polityki senioralnej.

Uczestnicy klubów i mieszkańcy domów Senior plus spotkają się w Warszawie, aby poznać aktywności i oferty różnych klubów i domów seniora. Będzie to również okazja, żeby wymienić się pomysłami na aktywne spędzanie czasu. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podkreśliła, że wsparcie seniorów jest dla państwa bardzo ważne.

– Przypomnę, że polityka senioralna jest oparta na wsparciu finansowym. To godna waloryzacja, to dodatkowe świadczenia jak 13. i 14. emerytura, ale także aktywność, bo aktywność daje energię do życia, daje możliwość lepszego funkcjonowania. Dlatego nasze programy rządowe, jak program Senior plus dedykowany dla samorządów czy Aktywni plus dedykowany dla organizacji pozarządowych, pozwalają przede wszystkim, aby seniorzy byli aktywni – mówiła minister rodziny.

Wspomniane przez minister wsparcie finansowe jest bardzo ważne w obliczu rosnącej inflacji.

– Dlatego też już w tym roku została wprowadzona tarcza antyinflacyjna, dodatki, które zostają wypłacane, a także teraz na jesieni w przygotowaniu, w okresie zimowym, przede wszystkim dofinansowanie zakupu paliw, jakimi opalają się Polacy, oczywiście w tym seniorzy, a więc trzytysięczna dopłata do zakupu węgla, a także innych paliw. Ustawa o węglu jest już w realizacji, osoby już mają wypłacone świadczenia – wskazała Marlena Maląg.

Na tym wsparcie finansowe seniorów się nie kończy. Minister zaznaczyła, że pojawiła się już zapowiedź tarczy solidarnościowej na przyszły rok. Sytuację ludzi starszych polepszy też ograniczenie cen energii elektrycznej.

TV Trwam News

drukuj