fot. TT/MRiPS_GOV_PL

Od przyszłego roku wejdzie w życie Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

1 stycznia przyszłego roku mają wejść w życie przepisy dot. Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. To jedno z rozwiązań przewidzianych w Polskim Ładzie. Ministerstwo rodziny szacuje, że już w pierwszym roku wsparcie z tego źródła otrzyma około 410 tys. dzieci.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ma przysługiwać na każde drugie i kolejne dziecko w wieku od 12 do 36 miesiąca życia w wysokości do 12 tys. zł na dziecko.

Minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg, podczas pikniku w Kaliszu mówiła w środę, że rząd odpowiedzialnie i w pełnym zakresie realizuje art. 18 konstytucji.

– Rodzinny Kapitał Opiekuńczy staje się faktem. Ustawa będzie konsultowana po kilku miesiącach od zapowiedzi. To kolejne miliardy złotych, które trafią do polskich rodzin. To inwestycja w rodzinę, która jest fundamentem silnego polskiego państwa. Rodzina to polska racja stanu – podkreśliła minister Marlena Maląg.

Zgodnie z propozycją, rodzice będą mogli  zdecydować, czy chcą wypłacać środki przez rok w wysokości 1 tys. miesięcznie, czy po 500 zł przez 2 lata. Rodzice zdecydują też, czy przeznaczą środki np. na opłacenie miejsca w żłobku, wynagrodzenie dla niani lub pokrycie samodzielnej opieki nad dzieckiem.

Świadczenie będzie wypłacane na wniosek osoby uprawnionej i nie będzie uzależnione od dochodów rodziny. Rozpatrywaniem wniosków i wypłatą świadczeń zajmie się ZUS.

 

RIRM

drukuj