fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Min. M. Maląg: Siła i piękno górniczej tradycji budzi powszechne uznanie, tak, jak etos pracy górnika

Siła i piękno górniczej tradycji budzi powszechne uznanie w polskiej kulturze, tak, jak etos pracy i życia górnika – napisała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, w życzeniach z okazji Barbórki. Szefowa resortu rodziny podkreśliła, że sektor wydobywczy pozostaje jedną z ważniejszych gałęzi gospodarki narodowej.

Przypada dzisiaj Barbórka – tradycyjny Dzień Górnika.

Z tej okazji minister rodziny złożyła życzenia pracownikom polskiego przemysłu wydobywczego, służb wspierających górników, kadrze kierowniczej kopalń, spółek i kompanii wydobywczych, a także pracownikom urzędów górniczych, jednostek ratownictwa górniczego, studentom akademii górniczych i wszystkim, związanym ze światem paliw kopalnych i innych zasobów naturalnych wydobywanych spod ziemi.

W dniu Świętej Barbary, opiekunki górników i patronki trudnej pracy, zwracam się do Państwa najbardziej tradycyjnymi i prostymi życzeniami: Szczęść Boże! Dziś słowa te brzmią szczególnie dumnie i wyjątkowo – napisała Marlena Maląg.

Zwróciła uwagę, że święto ma wiele wymiarów.

Duchowy wymiar jest podziękowaniem patronce górników, św. Barbarze, za opiekę. Tożsamościowy – daje górnikom nie tylko poczucie wspólnoty, ale także godności. Kulturowy – pielęgnuje tradycję i łączy pokolenia. Solidarnościowy – pozwala reszcie społeczeństwa podziękować za górniczy trud – wskazała minister rodziny.

Podkreśliła, że sektor wydobywczy pozostaje jedną z ważniejszych gałęzi gospodarki narodowej, a związane z nim górnictwo surowców energetycznych ma ogromne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego oraz sprawnego rozwoju naszego kraju.

Jak zaznaczyła, powszechne uznanie budzi siła i piękno górniczej tradycji w polskiej kulturze, a także etos pracy i życia górnika.

Życzę Państwu dużo zdrowia, pomyślności zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym oraz spełnienia wszystkich planów i zamierzeń. Niech wykonywaniu codziennych obowiązków towarzyszy zawsze poczucie bezpieczeństwa – napisała szefowa MRiPS.

Górniczy Stan jest powszechnie szanowany, niech więc Wasza praca nadal przyczynia się do pomyślności Waszych Rodzin i wspólnot lokalnych, a osiągnięcia i dorobek budzą uznanie społeczeństwa, które na co dzień korzysta z owoców górniczej pracy – dodała minister Marlena Maląg.

PAP

 

 

drukuj