fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

ZUS rozpoczął wysyłkę PIT za rok 2018

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę ok. 9,5 mln deklaracji podatkowych PIT za ubiegły rok. Formularze trafią do wszystkich, którzy w 2018 r. pobierali świadczenia z ZUS. Deklaracje będą wysyłane do połowy lutego. Do 1 marca do podatników trafią deklaracje PIT-40A, PIT-11A i PIT-11.

Rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz poinformował, że z ponad 9,5 mln wysyłanych deklaracji, w granicach 8,3 mln otrzymają emeryci i renciści. Pozostałe formularze trafią m.in. do osób, które w ubiegłym roku pobierały zasiłki chorobowe, macierzyńskie czy opiekuńcze.

– Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła deklaracje podatkowe z automatu do wszystkich, którzy pobrali choćby jedno świadczenie. I tak do emerytów i rencistów, czyli ponad 8,5 mln korespondencji – to jest PIT-40A. Otrzymają go emeryci i renciści, którzy przynajmniej w grudniu pobierali świadczenie z ZUS. Ten sam PIT dostaną również osoby, które korzystały ze świadczeń typu zasiłek przedemerytalny czy świadczenie przedemerytalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne czy renta socjalna. PIT-11A, informacja o dochodach, dotyczy osób, które pobierały m.in. zasiłki chorobowe czy macierzyńskie. PIT-11 dotyczy osób, które właśnie pobrały świadczenie po osobie zmarłej lub alimenty potrącone z zaświadczenia wypłacanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych – wyjaśnił Wojciech Andrusiewicz.     

Każdy może również przekazać 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Należy w odpowiedniej rubryce PIT-u wpisać numer KRS i wyliczoną wcześniej kwotę 1 proc. podatku.

Za emerytów i rencistów kwotę wyliczy sam urząd skarbowy. Dla większości podatników termin rozliczenia się z fiskusem mija 30 kwietnia.

Wśród uprawnionych organizacji, które możemy wspomóc, jest m.in. Fundacja Nasza Przyszłość – KRS: 0000091141 – która od lat pomaga w kształtowaniu charakterów dzieci i młodzieży. Wspiera m.in. studentów WSKSiM. Wspólnie z Radiem Maryja i Tv Trwam organizuje również warsztaty dziennikarskie i współfinansuje produkcję filmów.

RIRM

drukuj