pixabay.com

ZUS zapewnia, że polski system emerytalny jest w dobrej kondycji

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prof. Gertruda Uścińska, poinformowała, że pobrane w ubiegłym roku składki pozwoliły na wypłatę prawie 85 procent świadczeń. Obecnie system emerytalny w Polsce jest w odporny na kryzys i problemy demograficzne.

Emerytura w Polsce jest uzależniona od tego, ile uzbieramy kapitału – im dłużej pracujemy, tym świadczenie będzie wyższe.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prof. Gertruda Uścińska, mówiła, że dziś mitem jest wspominanie o jakimkolwiek bankructwie systemu emerytalnego. W jej ocenie jest on bardziej odporny na kryzysy, a także na problemy demograficzne. System emerytalny jest też bezpieczniejszy z punktu widzenia państwa, choć jest wymagający dla obywatela, którego świadczenie jest uzależnione od pracy. Wszystko wskazuje na to, że kondycja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w Polsce jest bardzo dobra.

– Ubiegły rok był jednym z najlepszych w ogóle w historii Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, dlatego że z pobranych składek wypłaciliśmy prawie 85 proc. świadczeń, które organizujemy. Stopień pokrycia składką jest bardzo wysoki. Ściągalność jest też bardzo wysoka, bo wynosi 99,7 procent – wskazała prof. Gertruda Uścińska.

Odporność systemu emerytalnego w Polsce potwierdzają analizy i prognozy ZUS. Uwzględniają one nawet rok 2080 i pozwalają stwierdzić, że system w obecnym kształcie spokojnie przetrwa. Dziś potrzebuje on co prawda pieniędzy z budżetu, jednak z tego, co trafiło do systemu na rok 2022, udało się oddać 5,5 mld złotych.

Środki te – jak mówiła prezes ZUS – wróciły do resortu finansów i mogą zostać wydane np. na cele społeczne.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl