fot. PAP/Tomasz Gzell

Dobrowolny ZUS. Trwa zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem

Trwa zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o dobrowolnym ZUS-ie dla osób prowadzących firmy. Inicjatywę wspiera Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Adam Abramowicz.

Od stycznia osoby prowadzące działalność gospodarczą od co najmniej dwóch lat muszą przeznaczyć ponad 1400 zł miesięcznie na składki na swoje ubezpieczenie społeczne. To o 17 proc. więcej niż rok temu. Składka jest stała, niezależnie, czy przedsiębiorca zarobił w danym miesiącu czy nie.

– Ten system powoduje, że bardzo wiele polskich rodzin po prostu wpada w spiralę zadłużenia – mówił Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

W systemie są dostępne elastyczne formy m.in. pół roku ulgi na start dla przedsiębiorcy rozpoczynającego działalność. Dwa lata małego ZUS-u oraz mały ZUS plus dostępny tylko przez trzy lata dla przedsiębiorców o niskich dochodach. To wciąż za mało – uważają przedsiębiorcy, którzy chcą wprowadzenia rozwiązań, jakie funkcjonują w innych krajach. Zbyt duże obciążenia zmuszają ich do przechodzenia do szarej strefy.

– W Niemczech składki na same ubezpieczenie przedsiębiorców są dobrowolne; mielibyśmy wtedy uwolnienie Polaków od tej mitręgi, niezwykle wysokiej składki miesięcznej na ZUS – zaznaczył Adam Abramowicz.

Szans na wprowadzenie takich rozwiązań nie widzi w obecnej kadencji minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg.

– Rozpatrzymy, będziemy analizować, ale nie chcemy jako rząd przyjmować takiego kierunku, żeby dobrowolna składka mogła obowiązywać. To rodzi konsekwencje dla systemu ubezpieczeń społecznych, ale też dla samych tych osób, które będą lub nie będą tej składki odprowadzać – oceniła szefowa resortu.

Nieopłacanie składek wiąże się z brakiem emerytury z ZUS. Obecnie ponad 80 proc. polskich seniorów utrzymuje się jedynie z tego świadczenia. Przedsiębiorca, który nie opłacałby składek – nie otrzyma zasiłku chorobowego, ani renty, gdy będzie miał poważne problemy ze zdrowiem.

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska widzi także zagrożenie dla rynku pracy i pracowników.

„Istnieje realne zagrożenie, że doszłoby do wypychania osób pracujących na etacie na jednoosobową działalność gospodarczą. Być może spowodowałoby to gwałtowny wysyp nowych mikrofirm, założonych jedynie w celu maksymalnego zaniżenia kosztów pracy” – mówiła prof. Gertruda Uścińska dla „Rzeczpospolitej”.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców broni dobrowolnego ZUS-u. Badania, które przeprowadził wskazują, że tylko połowa osób prowadzących firmy zdecydowałaby się na rezygnację ze składek. To oznacza, że do ZUS-u nie wpłynęłoby około 7 mld złotych, tymczasem budżet Zakładu sięga 300 mld zł. Rzecznik wskazuje również na inne pozytywne aspekty pomysłu.

– Ile osób wyjdzie z szarej strefy? Poza tym mamy sytuację, że jeżeli ktoś nie będzie chciał być ubezpieczony w systemie państwowym, nie będzie płacił składki, to nie będzie mógł sobie jej odliczyć od dochodu, więc będą dodatkowe wpływy z podatku dochodowego – podkreślił Adam Abramowicz.

Obywatelski Komitet Inicjatywy Ustawodawczej w sprawie dobrowolnego ZUS- u musi zebrać 100 tysięcy podpisów, aby projekt trafił pod obrady Sejmu. Informacje na temat ustawy można znaleźć na stronie internetowej Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. [tutaj] 

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl