fot. PAP/Radek Pietruszka

ZUS gotowy na realizację dodatku solidarnościowego

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest gotowy na realizację dodatku solidarnościowego. Zakład szacuje, że z rozwiązania skorzysta około 500 tys. osób.  

Ustawę o dodatku solidarnościowym Sejm uchwalił w ubiegłym tygodniu. Jej inicjatorem jest prezydent Andrzej Duda. Projektem zajmie się teraz Senat. Ustawa zakłada trzymiesięczny dodatek dla osób, które straciły pracę na skutek kryzysu gospodarczego, wywołanego przez Covid-19.

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska uważa, że to szczególne świadczenie o tymczasowym charakterze.

– Przysługuje on pod warunkiem, że ta osoba podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu stosunku pracy przez łączny okres co najmniej 60 dni i pracodawca rozwiązał z tą osobą umowę o pracę po 15 marca 2020 roku. Świadczenie ma być wypłacane przez 3 miesiące. Rozpoczęlibyśmy w czerwcu, do sierpnia. Jest to kwota na rękę dla uprawnionego 1400 zł miesięcznie. Jest to świadczenie nieopodatkowane – informuje prof. Gertruda Uścińska.

Dodatek solidarnościowy ma być świadczeniem niepodatkowanym. Wnioski o przyznanie wsparcia będzie można składać drogą elektroniczną. Szacowany koszt wypłaty dodatku solidarnościowego w tym roku to około 1,5 mld złotych.

 

RIRM

drukuj