fot. arch

72. rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie

Obchodzimy dziś 72. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie. Z tej okazji w południe przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbędą się uroczystości z udziałem kombatantów i przedstawicieli władz państwowych.

Dokładnie 8 maja 1945 r. Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, która zakończyła trwającą od 1 września 1939 r. wojnę w Europie.

Dr Marcin Paluch, historyk, zaznacza, że 8 maja musimy pamiętać o heroizmie Polaków, którzy pokazali, że na terenie okupowanym przez Niemcy można zbudować państwo podziemne, które jest ewenementem na skalę światową. Ekspert zwraca też uwagę na tragizm Polski po 1945 roku.

– Niestety, za zgodą naszych sojuszników i pod dyktando Stalina wprowadzono nowy, komunistyczny ustrój na terenie Polski. Praktycznie wprowadzono nam na bagnetach Armii Czerwonej i NKWD ustrój komunistyczny, który istniał do 1989 roku. I tutaj następuje tragizm tego naszego narodu, który jednak w czasach komunistycznych się nie poddał. Trzeba powiedzieć, że pomimo, iż wojna się na ziemiach polskich zakończyła, to naród polski, Polskie Państwo Podziemne, konspiracja niepodległościowa, poakowska czy narodowa, walczyła dalej z tym ustrojem komunistycznym, który jest dla nas Polaków zupełnie obcy – wskazuje dr Marcin Paluch.

W efekcie porozumienia w Jałcie Polska utraciła około 70 tysięcy kilometrów kwadratowych powierzchni.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj