fot. PAP/ Jacek Turczyk

[TYLKO U NAS] G. Uścińska: Jesteśmy w stanie najwyższej gotowości, jeżeli chodzi o zapobieganie i łagodzenie skutków COVID-19. Ze zwolnienia opłacania składek skorzysta ok. 467 tys. firm

Ze zwolnienia z opłacania składek skorzysta ok. 467 tys. firm, szacujemy tutaj kwotę ok. 2 mld 200 mln zł. Natomiast jeżeli chodzi o jednorazową wypłatę świadczenia postojowego, to na ten moment szacuję, że byłoby to 416 przedsiębiorców na kwotę 870 mln złotych – wskazuje prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), podczas audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Wraz z trwającą pandemią w naszym kraju rząd wprowadza nowe obostrzenia i restrykcje. Zamknięto część sektorów gospodarki, co oznacza trudną sytuację finansową dla wielu firm. Duża odpowiedzialność za pomoc Polakom w tym czasie spoczywa na Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

– Stale jesteśmy w stanie najwyższej gotowości, jeżeli chodzi o sprawy zapobiegania i łagodzenia skutków COVID-19. Niedawno podsumowaliśmy, ile przyjęto wniosków w ramach pierwszej fali, jeżeli chodzi o zwolnienia z obowiązku opłacenia składek czy świadczeń postojowych i dodatkowych zwolnień opiekuńczych. W międzyczasie wdrożyliśmy tzw. tarczę 5.0, która choć trochę łagodzi skutki pandemii w branży turystycznej – mówi prezes ZUS.

15 października w życie weszła ustawa, która tworzy pojęcie tarczy 5.0 dla branży turystycznej. Zakład przewiduje tutaj trzy rodzaje działań pomocy przedsiębiorcom z branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej.

– Pierwsze to świadczenia postojowe podzielone na dwie grupy: pierwsza na zasadach złagodzonego prawa do świadczenia postojowego dla agentów i przewodników turystycznych. Jest to grupa około 4 tys. osób – będą oni mogli maksymalnie trzykrotnie skorzystać z tego świadczenia. Druga grupa to świadczenia postojowe dla branż transportu turystycznego, przedstawień artystycznych, parków rozrywki i innych. Wypłacamy także świadczenia postojowe, jeżeli firmy odnotowały spadek przychodów o 75 proc. w relacji analogicznej do roku poprzedniego. Wiemy, że skorzysta z tego około 20 tys. osób. Trzeci najważniejszy rodzaj pomocy to zwolnienia ze składek za lipiec, sierpień i wrzesień – wyjaśnia prof. Gertruda Uścińska.

Zwolnienia będą przyznawane na podstawie katalogu firm m.in. inspektoratu turystycznego i hotelarskiego. Warunkiem skorzystania z ulgi jest rejestracja przedsiębiorstwa przed dniem 1 lipca oraz spadek przychodów o 75 proc. w relacji rok do roku.

– Szacujemy, że ze zwolnienia ze składek skorzysta około 29 tys. firm, które mogą składać wnioski do 30 listopada. Pula finansowa dla tarczy 5.0 to 550 mln zł, z czego 400 mln zł zostanie przeznaczone na zwolnienie ze składek – tłumaczy gość audycji „Aktualności dnia”.

W Parlamencie czeka kolejny projekt, tzw. tarcza 6.0, w ramach którego wsparcie ma otrzymać 25 branż. Część odpowiedzialności za pomoc tym sektorom również przejmie ZUS.

– Na pomoc w ramach tego projektu będą mogli liczyć przedsiębiorcy z branży targowej, gastronomicznej, fotograficznej, estradowej, sportowej i rekreacyjnej. W tej chwili ze zwolnienia z opłacania składek skorzysta około 467 tys. firm,  tutaj szacujemy kwotę ok. 2 mld 200 mln zł. Natomiast jeżeli chodzi o jednorazową wypłatę świadczenia postojowego, to na ten moment szacuję, że byłoby to 416 przedsiębiorców na kwotę 870 mln złotych – wyjaśnia prezes ZUS.

Jak tłumaczy prof. Gertruda Uścińska cały czas trwają intensywne prace nad projektem w kwestii organizacji oraz tego, kto ostatecznie będzie mógł skorzystać z pomocy w ramach tarczy 6.0.

W ramach pomocy firmom ZUS stworzył projekt dotyczący tzw. e-wizyty, dzięki któremu klienci będą mogli załatwić swoje sprawy przez internet.

– Musimy iść w kierunku bezpieczeństwa obsługi naszych klientów. Myślę, że nowoczesnym i dobrze sprawdzającym się sposobem jest projekt e-wizyta. Każdy klient, ubezpieczony przedsiębiorca, który ma jakikolwiek interes w ZUS-ie może nas odwiedzić online. Wystarczy, że ma komputer, smartfon lub tablet z kamerą i mikrofonem. Należy wejść na stronę www.zus.pl, wybrać dzień i godzinę wizyty. My dzień wcześniej ją potwierdzamy i przysyłamy link – mówi prof. Gertruda Uścińska.

Prezes ZUS zapewniła, że obok wsparcia i działań na rzecz łagodzenia skutków pandemii zakład cały czas pełni swoje dotychczasowe obowiązki.

– Przekroczyliśmy 6 mln zł wypłat świadczeń emerytalnych, 675 tys. rentowych, 1 mln 100 tysięcy rodzinnych oraz wiele innych świadczeń – informuje gość audycji.

Cała rozmowa z prof. Gertrudą Uścińską dostępna jest [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj