fot. PAP/Jakub Kamiński

Prezes ZUS: Pracodawca może otrzymać SMS-a o zwolnieniu lekarskim pracownika

Od 1 grudnia informacje o zwolnieniu lekarskim pracownika, pracodawca może otrzymać w formie SMS – a, w którym znajdzie się wiadomość, od kiedy i do kiedy obowiązuje tzw. L4. Usługa będzie bezpłatna.

Informacja o zwolnieniu lekarskim trafi też do ubezpieczonego. Wychodząc od lekarza dostanie on SMS-a o tym, że lekarz wystawił mu L4 i na jak długo.

Cały ten projekt jest po to, aby poprawić sytuację ubezpieczonych i przedsiębiorców. Jeżeli ubezpieczeni będą chcieli – oczywiście jeśli mają profil, na którym zaznaczą taką funkcję – to, kiedy wyjdą z gabinetu lekarskiego otrzymają sms o tym, że otrzymali zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. Jest to ogromne udogodnienie i rozwiązanie sprzyjające ubezpieczonym. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać także nasi przedsiębiorcy, którzy chcą mieć informację ilu pracowników otrzymało takie zaświadczenie – powiedziała prof. Gertruda Uścińska.

Prezes ZUS przypomniała też, że od 1 grudnia w całej Polsce lekarze będą mogli wystawiać zwolnienia tylko w formie elektronicznej.

Zaświadczenia papierowe będą wykorzystywane wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, m.in. w przypadku braku dostępu do Internetu. Obecnie z możliwości wystawiania e – zwolnień korzysta 92 tys. lekarzy.

W najbliższą sobotę w ramach tzw. „białej soboty” medycy będą mogli doszkolić się w zasadach wystawiania elektronicznych zaświadczeń. Specjalnie dla nich zostaną otwarte wszystkie odziały ZUS w Polsce.

RIRM

drukuj