fot. PAP/Łukasz Gągulski

Rośnie liczba zakażeń SARS-CoV-2

Rośnie liczba zakażeń koronawirusem. W Polsce odnotowano w czwartek największy dobowy bilans ofiar śmiertelnych. Zmarło 637 chorych.

Resort zdrowia podał, że czwartkowe badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych blisko 24 tys. osób, a zmarło 637 chorych. To najwięcej od początku pandemii. Najwięcej zakażeń odnotowano na Śląsku, Mazowszu i w Wielkopolsce. Miesiąc temu łóżek dla chorych na COVID-19 było ponad 15 tys., w minioną środę ponad 37 tys.

– Mamy w tej chwili bufor bezpieczeństwa, tj. ponad 11 tys. wolnych miejsc dla pacjentów z COVID-19. Jeżeli chodzi o respiratory, to miesiąc temu mieliśmy ich dostępnych 1131 dla pacjentów z COVID-19, a obecnie mamy 2888. Mamy 808 wolnych respiratorów. W tej chwili zaangażowane do walki z COVID-19 na poziomie pierwszym są 422 szpitale. Na poziomie drugim mamy ich 475, a na poziomie trzecim 27 – mówił Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

Budowane są także szpitale tymczasowe. PKN Orlen zakończył pierwszy etap budowy placówki w Płocku. Na przyjęcie pacjentów z koronawirusem gotowych jest tam 100 łóżek. Do końca listopada powstanie kolejnych 100 miejsc. Placówka ruszy 1 grudnia. Powstała specjalna strona internetowa, przez którą zainteresowani mogą zgłosić chęć do pracy w dwóch szpitalach tymczasowych powstających w Szczecinie. W przeciwdziałanie pandemii zaangażowani są żołnierze.

– Ponad 700 wspieranych szpitali, 251 punktów pobierania próbek do badań na obecność koronawirusa, 288 zespołów wymazowych, 28 DPS-ów, w których pomagają żołnierze – to dobowy bilans zaangażowania żołnierzy w działania mające na celu przeciwdziałanie epidemii – poinformował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

W Polsce od początku epidemii potwierdzono zakażenie u prawie 796 800 osób. Zmarło 12 088 chorych.

TV Trwam News

drukuj