fot. pixabay.com

Co z odszkodowaniami za niepożądane odczyny po szczepionkach przeciwko COVID-19?

W najbliższym czasie do Sejmu ma trafić ustawa wprowadzająca Fundusz Kompensacyjny ws. powikłań po szczepieniu przeciwko COVID-19. Projekt jest obecnie w trakcie uzgodnień.

10 kwietnia Rządowe Centrum Legislacji przekazało, że projekt o Funduszu Kompensacyjnym przewidującym odszkodowania dla osób, u których wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne, trafił do konsultacji publicznych. Na konsultacje przeznaczono 14 dni. Wiceminister zdrowia, Anna Goławska, powiedziała wczoraj, że trwają ostatnie uzgodnienia w resorcie.

– Jest ona w trakcie uzgodnień. Spłynęło sporo uwag, które analizujemy, nanosząc poprawki. W najbliższym czasie ustawa trafi do Komitetu Stałego Rady Ministrów i Sejmu – mówiła wiceminister Anna Goławska.

O rekompensatę będą mogły ubiegać się osoby, u których wystąpiły niepożądane działania w wyniku przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19 jeszcze przed wejściem w życie przepisów, czyli wtedy, gdy w Polsce rozpoczęto szczepienia. Rekompensata będzie miała charakter zryczałtowanej kwoty ustalonej w projekcie i ma wynosić od 10 tys. do 100 tys. zł. Świadczeniem kompensacyjnym zostaną objęte również działania niepożądane, które wystąpiły w wyniku pozostałych szczepień przeprowadzonych od 1 stycznia 2022 r.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj