fot. twitter.com/zus_pl

Rośnie liczba cudzoziemców ubezpieczonych w Polsce

Zwiększa się liczba cudzoziemców, którzy ubezpieczają się w naszym kraju. Coraz więcej osób jest zgłaszanych do ZUS – informuje Zakład. Z najnowszych danych ZUS-u wynika, że w kwietniu bieżącego roku 780 tys. obcokrajowców pracowało w Polsce legalnie. Oznacza to wzrost w stosunku do lutego 2020 roku o przeszło 110 tys. osób.

Tylko na Dolnym Śląsku zarejestrowanych w ZUS jest ponad 70 tys. obcokrajowców. To o 14 tys. więcej osób niż jeszcze pół roku temu.

Iwona Kowalska-Matis, rzecznik dolnośląskiego oddziału ZUS, podkreśliła, że nie jest to liczba wszystkich cudzoziemców pracujących na terenie województwa.

– To, że na Dolnym Śląsku mamy zgłoszonych ponad 70 tys. cudzoziemców, którzy pracują legalnie na umowach o pracę, wcale nie oznacza, że to jest ich pełna liczba. Ciągle wiele osób, które przyjeżdża do nas z zagranicy, pracuje bez żadnych umów, a to oznacza, iż nie mają żadnego ubezpieczenia i nie mogą liczyć na bezpłatne leczenie – powiedziała Iwona Kowalska-Matis.

Najwięcej zarejestrowanych obcokrajowców pochodzi z Ukrainy. Na drugim miejscu plasują się Białorusini, a na trzecim Gruzini.

RIRM

drukuj