Nieprawidłowości przy przetargach ZUS

Najwyższa Izba Kontroli skierowała do CBA komplet dokumentów dotyczących kontroli zamówień informatycznych w ZUS. Raport wykazał faworyzowanie przez zakład dotychczasowego kontrahenta. Izba odrzuciła zastrzeżenia, które do jej kontroli zgłosił ZUS.

Na początku czerwca NIK przedstawił raport z kontroli w ZUS, dotyczącej kluczowych postępowań ws. zamówień publicznych w latach 2010-2013, które dotyczyły Kompleksowego Systemu Informatycznego. Izba oceniła, że postępowanie na wsparcie informatyczne dla ZUS nie zapewniało równego traktowania zainteresowanych i faworyzowało dotychczasowego kontrahenta. Termin na złożenie wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu – 35 dni – nie zapewnił potencjalnym wykonawcom, innym niż firma Asseco Poland SA – pracująca dla ZUS od 1997 r., możliwości zapoznania się z dokumentacją Po zbadaniu przetargów na usługi informatyczne.

NIK skierowała do ZUS wystąpienie pokontrolne. ZUS nie zgadzał się z częścią ustaleń kontrolerów i odpowiadał, że w przetargach dotrzymał wszelkich terminów, a ich przedłużenie naruszałoby ustawę o zamówieniach publicznych. ZUS przesłał swoje zastrzeżenia do Izby, której Kolegium je rozpatrzyło.

– Doceniamy podjęte przez ZUS działania ws. uregulowania praw autorskich do systemu informatycznego, a także doceniamy przystąpienie do prac nad dywersyfikacją dostaw usług informatycznych. Kolegium NIK nie uwzględniło zastrzeżeń ZUS i tym samym potwierdziło, że ZUS nie dochował w dwóch przetargach traktowania potencjalnych wykonawców oraz zasady bezstronności – powiedział Paweł Biedziak, rzecznik prasowy NIK.

Odrzucenie zastrzeżeń ZUS oznacza, że nie ma już żadnej procedury odwoławczej. Decyzja Kolegium NIK jest ostateczna i zamyka procedurę kontrolną.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl