PiS proponuje rezolucję wzywająca rząd do działań ws. Ukrainy

PiS proponuje rezolucję, która wezwie rząd RP do podjęcia na forum Unii Europejskiej i NATO działań wspierających Ukrainę wobec agresji wojsk Federacji Rosyjskiej – poinformował poseł Witold Waszczykowski.

Były wiceminister spraw zagranicznych wystąpił w sejmie z wnioskiem formalnym o przerwę i zwołanie konwentu seniorów w celu rozpatrzenia propozycji.

– 28 sierpnia bieżącego roku władze w Kijowie oświadczyły, że Ukraina stała się przedmiotem agresji rosyjskiej. Władze ukraińskie zaapelowały jednocześnie do społeczności międzynarodowej o udzielenie pomocy. Utrzymanie niepodległej, demokratycznej Ukrainy należy do priorytetów polskiej polityki bezpieczeństwa. Wezwanie naszego sąsiada, zaprzyjaźnionego państwa musi się spotkać przede wszystkim z odpowiedzią Polski. Apelujemy do władz polskich o podjęcie zdecydowanej akcji dyplomatycznej wobec naszych sojuszników w celu udzielenia skoordynowanej pomocy Ukrainie –  mówił poseł Witold Waszczykowski.

Wniosek o przerwę upadł, a konwent ma być zwołany w tej sprawie po zakończeniu głosowań.

Tymczasem z Ukrainy docierają kolejne niepokojące informacje. Jak podaje agencja prasowa Unian oraz jedna z ukraińskich telewizji: rosyjskie czołgi dotarły pod Mariupol, portową miejscowość położoną nad brzegiem Morza Azowskiego. Według Ukraińców, kolumna liczy około 60 rosyjskich czołgów.

Doniesienia te potwierdza po części sztab ukraińskich wojsk walczących na wschodzie. Domitr Tymczuk poinformował, że Ukraińcy szykują się na wejście Rosjan do Mariupola. Rozłożyli tam miny i wybudowali punkty artyleryjskie.

RIRM

drukuj