Wizyta prezydenta Ukrainy w Polsce

Z oficjalną wizytą do Polski przybył prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. W Warszawie przyjął go prezydent Andrzej Duda. Spotkanie prezydentów odbyło się dokładnie w 25 rocznice uznania przez Polskę suwerenności Ukrainy. Polska zrobiła to, jako pierwszy kraj na świecie.

– Dzisiaj Polska cały czas stoi przy Ukrainie. Cały czas wspieramy Ukrainę dzisiaj także niestety w walce o suwerenność o zachowanie niezależności terytorialnej – zaznaczył w swoim wystąpieniu Andrzej Duda.

Prezydent Polski jasno podkreślił, że terytorium Ukrainy zostało bezprawnie zajęte przez Rosję.

– Polska, a mam także nadzieje, wspólnota międzynarodowa nigdy się z tym faktem nie pogodzi – akcentował prezydent RP.

Polska cały czas wspiera Ukrainę w jej prozachodnich dążeniach oraz w wprowadzaniu reform dotyczących decentralizacji władzy, walki z korupcją oraz budowaniu wymiaru sprawiedliwości.

Prezydenci dyskutowali dziś o wymianie gospodarczej i handlowej. Ma ją usprawnić m.in. budowa nowych przejść granicznych.

– Polska nie jest dla nas tylko strategicznym partnerem. Polska jest dla nas przyjacielem. Tak samo jak prezydent Andrzej Duda jest moim przyjacielem –  zapewniał prezydent Ukrainy.

Dr Marceli Burdelski podkreślał, że po rozmowach prezydentów współpraca musi przenieść się na niższe szczeble.

 – Myślę, że jedna wizyta wielu rzeczy nie zmieni. Tym bardziej, że to prezydenci o sprawach gospodarczych nie decydują. Tu są potrzebne rozmowy premierów. Poszczególnych resortów- zaznaczył ekspert.

Prezydenci rozmawiali też o dywersyfikacji dostaw gazu oraz potępili decyzję Komisji Europejskiej w sprawie gazociągu OPAL. Unijni urzędnicy zezwolili rosyjskiemu Gazpromowi na zwiększenie przesyłu gazu z pominięciem Ukrainy.

W trakcie spotkania podpisano również umowę w sprawie wzajemnej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa. Porozumieniu towarzyszy specjalny protokół dodatkowy dotyczący podjęcia współpracy przemysłowej w sferze technologii rakietowych.

– Ten protokół ma ogromne znaczenie dla umocnienia współpracy naszych przemysłów obronnych i otwarcia drogi do wspólnego i trwałego działania w sferze przemysłowo obronnej. Wzmocnienia naszych armii.  Wzmocnienia niepodległości Polski i niepodległości Ukrainy – podkreślał Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej.

W trakcie rozmów nie mogło zabraknąć kwestii historycznych.

 – Uzgodniliśmy koordynację naszych działań dotyczących tego, by nasze narody były bliżej siebie, abyśmy odnowili prawdę historyczną i uzgodniliśmy, że to sprawa historyków, a nie polityków. Ważne jest to, abyśmy szli razem do przodu – mówił Petro Poroszenko.

Prezydenci zainicjują powstanie polsko-ukraińskiej „instytucji dobrego sąsiedztwa. Jak wskazywał Andrzej Duda będzie ona miała charakter pozapolityczny.

– Będzie miała charakter historyczny, historyczno-międzynarodowy w znaczeniu pewnej łączności pomiędzy naszymi narodami, żeby budować płaszczyznę współpracy. Pamiętać o tym, co było trudne i straszne, ale zarazem pokazywać w tym wszystkim to, że były także elementy dobra i że to dobro między naszymi narodami zawsze było. Zwłaszcza pokazywać tych, którzy to dobro świadczyli – akcentował prezydent Andrzej Duda.

Dr Lech Jańczuk podkreśla, że sprawa Rzezi Wołyńskiej powinna być jednoznacznie rozwiązana w relacjach polsko-ukraińskich.

– Chodzi tutaj o to, żeby wyjaśnić, przeprosić, zadośćuczynić, a przede wszystkim nie budować tożsamości Ukrainy na tej zbrodni – podkreślał ekspert.

Prezydent Petro Poroszenko spotkał się dziś również z premier Beata Szydło oraz marszałkami Sejmu i Senatu.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl