PAP/EPA

Budapeszt: Prezydent A. Duda uczestniczył w spotkaniu przywódców państw Grupy V4

Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w Budapeszcie w spotkaniu przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej. Prezydenci rozmawiali o rozwoju współpracy państw V4 oraz omówili bieżącą sytuację związaną z atakiem hybrydowym Białorusi na kraje Unii Europejskiej, w tym Polskę.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1465252633120227335

Prezydent Polski podziękował przywódcom grupy V4 za solidarność z Polską, która zmaga się z kryzysem migracyjnym. Andrzej Duda zwrócił uwagę, że bronimy nie tylko granicy Polski, ale i Unii Europejskiej oraz NATO.

– Cieszę się, że również nasi sojusznicy i najbliżsi współpracownicy, jakimi są państwa wspólnoty wyszehradzkiej, są razem z nami w tej sytuacji, nie tylko w warstwie wspólnego oświadczenia, ale także w warstwie deklaracji wsparcia – gdyby była taka potrzeba – wsparcia czy to poprzez przesłanie funkcjonariuszy, czy (w razie potrzeby) także i wsparcia w ramach wspólnoty północnoatlantyckiej – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent RP przypomniał swoją ofensywę dyplomatyczną, która ma na celu wzmocnić sytuację bezpieczeństwa w regionie. Andrzej Duda rozmawiał m.in. w ubiegłym tygodniu w Brukseli z szefem NATO, Jensem Stoltenbergiem.

Prezydent Polski będzie przebywał z wizytą na Węgrzech do jutra. Andrzej Duda weźmie udział w otwarciu panelu pt. „Liderzy Nowego Świata” podczas szczytu Planet Budapest 2021. Wydarzenie jest poświęcone problematyce zrównoważonego rozwoju.

RIRM

drukuj