Podróż apostolska papieża Franciszka na Cypr i do Grecji
Papież Franciszek rozpocznie dziś swoją 35. zagraniczną podróż apostolską. Tym razem uda się na Cypr i do Grecji.
Cypr nazywany jest bramą chrześcijańskiej Europy. Znajduje się on bowiem na skrzyżowaniu trzech kontynentów: Europy, Azji i Afryki, mówi ks. dr Jan Uchwat z Gdańskiego Seminarium Duchownego.
– Papież nazwał tę pielgrzymkę „Pielgrzymką do źródeł wiary, ludzkości, kultury i Europy” – podkreślił ks. dr Jan Uchwat.
Jutro udam się na Cypr i do Grecji, aby odwiedzić te kraje bogate w historię, duchowość i kulturę. Będzie to podróż do źródeł wiary apostolskiej i braterstwa między chrześcijanami różnych wyznań. Towarzyszcie mi modlitwą!
— Papież Franciszek (@Pontifex_pl) December 1, 2021
Papież Franciszek jest drugim Papieżem, który odwiedzi tę wyspę. Wcześniej był tam jego poprzednik – Benedykt XVI.
– Papież spotka się z najwyższym przedstawicielem Kościoła prawosławnego, natomiast chrześcijanie-katolicy to głównie maronici, Kościół obrządku wschodniego, pochodzący z Libanu – zwrócił uwagę duchowny.
Pielgrzymka Papieża na Cypr, jak zaznacza ks. dr Jan Uchwat, ma bardzo symboliczne znaczenie.
– Podkreślenie peryferii, podkreślenie miejsca, gdzie proporcjonalnie na liczbę mieszkańców w Unii Europejskiej przypada najwięcej migrantów. Cypr przyjął najwięcej uchodźców, co jest trudnością społeczną na wyspie – ocenił duchowny.
Są to osoby głównie z Libanu, Indii, Sri Lanki i Afryki.
– Tylko 10 procent katolików na Cyprze to obywatele, którzy mają paszport cypryjski – podkreślił ks. dr Jan Uchwat.
Hasłem 35. podróży apostolskiej Ojca Świętego jest zawołanie: „Pokrzepiajcie siebie nawzajem w wierze”. Z Cypru papież Franciszek uda się do Grecji.
TV Trwam News