S. Piotrowicz: PiS popiera projekt prezydenta ws. SN; w komisji przedstawi swe uwagi

Prawo i Sprawiedliwość opowiada się za dalszymi pracami w sprawie prezydenckiego projektu nowej ustawy o Sądzie Najwyższym; podczas prac w komisji zaprezentuje swoje uwagi – zapowiedział w środę w Sejmie poseł PiS Stanisław Piotrowicz.

„Mój klub pozytywnie odnosi się do projektu (…) co do generalnych rozwiązań; natomiast mamy swoje uwagi co do szczegółowych rozwiązań” – mówił Stanisław Piotrowicz, szef sejmowej komisji sprawiedliwości, występując w środowej debacie w imieniu klubu PiS.

Dodał, że z braku czasu nie przedstawi z trybuny tych uwag. „Będziemy to czynić podczas posiedzeń komisji” – zapowiedział.

„Konstytucja to nie jest taka książeczka do wymachiwania” – mówił poseł Piotrowicz, zwracając się do opozycji.

Przytoczył jej artykuł, który – jak powiedział – nie był dotychczas przestrzegany: że każdy ma prawo do sprawiedliwego rozpatrzenia swej sprawy przez „bezstronny i niezawisły sąd”. Wspomniał w tym kontekście o „sędziach na telefon” i „rozgrzanych sędziach” oraz o „dobieraniu składów sądzących przez prezesów”.

Stanisław Piotrowicz przypomniał też zapis konstytucji, że przy zmianach ustroju sądów można przenosić sędziów w stan spoczynku.

„Reforma proponowana przez pana prezydenta pozostaje w zgodzie z konstytucją i w zgodzie z zasadami demokracji” – oświadczył poseł PiS.

„Demokracja to system rządów i forma sprawowania władzy, w której źródło władzy stanowi wola większości obywateli” – oświadczył.

„Z woli większości obywateli został wyłoniony ten parlament” – dodał Stanisław Piotrowicz, przy okrzykach z ław opozycji.

Poseł podkreślił, że reforma wymiaru sprawiedliwości jest oczekiwana społecznie.

„Ludzie uskarżają się na jego wadliwe działanie” – dodał.

PAP/RIRM

drukuj