Kończy się wizyta przedstawicieli Komisji Weneckiej w Polsce

Wizyta delegacji Komisji Weneckiej w Polsce dobiega końca. Jej przedstawiciele przyglądali się zmianom w Trybunale Konstytucyjnym. Delegaci rozmawiali dziś z przedstawicielami ministerstwa Sprawiedliwości, TK oraz Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

Drugi dzień rozmów delegacja rozpoczęła od spotkania z organizacjami pozarządowymi i społecznymi, które na początku grudnia ubiegłego roku jako pierwsze zwróciły się do Komisji ws. TK. Wśród nich są Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Naczelna Rada Adwokacka, czy Fundacja Panoptykon. Wizytę zakończy spotkanie z prezydenckimi ministrami.

Prof. Aleksander Stępkowski, wiceminister spraw zagranicznych, powiedział, że komisja może dać pewne sugestie podmiotom zaangażowanym ws.  zmian w Trybunale do osiągnięcia kompromisu.

– To zresztą na spotkaniach członkowie Komisji podkreślają: że oni chcieliby pomóc nam w osiągnięciu kompromisu własnymi siłami. (…) W kraju nastąpiła polaryzacja opinii politycznych i jest ogromna. Rzeczywiście trudno nam próbować znaleźć jakiś kompromis. Gdy pojawia się propozycja kompromisu, to jest odrzucana przez opozycję. W związku z tym wydaje mi się, że państwo powinno się odnieść do tej opinii – zwłaszcza w sytuacji, w której samo poprosiło o jej sformułowanie. Jest to na pewno cenny, merytoryczny głos w dyskusji, który warto rozważyć. Natomiast nie jest on w żaden sposób wiążący, zobowiązujący – wskazuje wiceminister.

Komisja Wenecka jest organem doradczym Rady Europy. O opinię ws. nowelizacji ustawy o TK, którą Sejm uchwalił 22 grudnia ubiegłego roku, zwrócił się do Komisji m.in. szef MSZ Witold Waszczykowski.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl