fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Pogrzeb niezłomnego bohatera

Po sześćdziesięciu pięciu latach od zamordowania przez zdrajców narodu polskiego bohaterski żołnierz podziemia niepodległościowego Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” spocznie na wojskowym cmentarzu na warszawskich Powązkach. Uroczysty pogrzeb z udziałem najwyższych władz państwowych odbędzie się jutro. Dziś trumna ze szczątkami majora „Łupaszki” została wystawiona w kościele Świętego Krzyża w Warszawie.

Ppłk. „Łupaszka”, dowódca V Brygady Wileńskiej Armii Krajowej, zamordowany został 8 lutego 1951 roku przez polskich komunistów.  Ubecy potajemnie wrzucili jego ciało do jam grobowych, gdzieś w nieznanym miejscu. Rodzina przez całe dziesięciolecia poszukiwała miejsca, gdzie mogą spoczywać prochy ojca i brata. Dopiero po ekshumacjach w 2013 roku na powązkowskiej Łączce udało się odnaleźć szczątki majora.

Profesor Wiesław Wysocki, historyk, podkreśla, że nadszedł czas, aby na stałe przywrócić pamięć o tym wielkim Polaku.

– Bohaterowie naprawdę są nam bardzo potrzebni po to, żeby Polska mogła się rozwijać, a zwłaszcza to młode pokolenie, które zaczyna dochodzić do głosu coraz częściej – zaznacza prof. Wiesław Wysocki.

Ppłk.„Łupaszka” był osobą znienawidzoną przez komunistów za to, że podjął walkę o wolną Polskę. Przez długie lata prawda o nim była fałszowana. Dlatego jutrzejszy pogrzeb to moment zwrotny w polskiej historii.

– Państwo polskie żegna swojego bohatera tak, jak na to zasługuje, bo był bohaterem. Mam nadzieję, że już nigdy zdrajcy nie będą chowani z honorami, a bohaterowie nie będą leżeli w zapomnianych mogiłach – mówi Jan Józef Kasprzyk, minister Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

W niedzielnych uroczystościach wezmą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych na czele z prezydentem Andrzejem Dudą.

– Minister obrony narodowej podjął decyzję, że będzie to pogrzeb o charakterze państwowym z pełną asystą wojskową. Także minister obrony narodowej funduje nagrobek ppłk. ,,Łupaszki” tak, żeby godnie oddać cześć temu bohaterowi – informuje Bartłomiej Misiewicz, rzecznik MON.

Mszy św. pogrzebowej będzie przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego ks. bp gen. Józef Guzdek. Uroczystość rozpocznie się o godz. 15.00 w kościele p.w. św. Karola Boromeusza w Warszawie.

– Wszyscy Polacy, którzy doceniają jego patriotyczną postawę, powinni odprowadzić tego wielkiego bohatera na miejsce ostatniego spoczynku – podkreśla Wojciech Łuczak, prezes Fundacji Niezłomni.

Podpułkownik Zygmunt Szendzielarz spocznie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

 

 

TV Trwam News/ RIRM

drukuj