Sąd oddalił pozew ws. kłamliwego sformułowania: „polskie obozy zagłady”

Sąd Okręgowy w Krakowie oddalił pozew wobec kłamliwego sformułowania „polskie obozy zagłady” użytego przez niemiecką telewizję publiczną ZDF.

Doniesienie w sprawie złożył były więzień niemieckiego obozu Auschwitz, 95-letni Karol Tendera. Domagał się on przeprosin za to, że w lipcu 2013 r. na portalu zdf.de posłużono się określeniem „polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz”. Chciał on także sądowego zakazu używania tego typu określeń.

Sąd uznał, że niemiecka TV naruszyła dobra osobiste Karola Tendery – jego godność człowieka oraz tożsamość i godność narodową. Jednocześnie orzekł, że był więzień został już skutecznie przeproszony – dwukrotnie w listach i raz w oświadczeniu na stronie internetowej ZDF.

Mec. Lech Obara z kancelarii reprezentującej stowarzyszenie Patria Nostra, które prowadzi sprawę, zapowiada odwołanie od decyzji sądu.

Będziemy robić apelację, żeby jednak przeprosiny były inne oraz żeby zakaz na przyszłość pod groźbą kary był w wyroku stwierdzony. Chcemy, by w ten sposób zakończył się ten długi proces o naprawienie tych strasznych krzywd. Gdy słyszeliśmy z ust pełnomocnika przeciwnika polskiej kancelarii, która reprezentuje we wszystkich sprawach niemieckich koncerny medialne posługujące się tym sformułowaniem „polski obóz zakłady”, słyszeliśmy zdania o błędzie. My uważamy, że nie jest to błąd i mocno to podkreślamy – jest to fraza, która ma być wdrukowana w świadomość słuchaczy i czytelników, która ma sfałszować prawdę historyczną – mówi mec. Lech Obara.

Jednocześnie mec. Lecha Obara wskazuje, że sukcesem, który udało się odnieść przy okazji procesu, jest zmiana podejścia do sprawy samych sędziów.

Chodzi o zauważenie pomijanej do tej pory kwestii dóbr osobistych, w tym zwłaszcza tożsamości i godności narodowej, jako dóbr chronionych prawnie.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj